The effects of competitive strategies on firm performance: A study in Turkish textile and apparel industry considering the mediating role of value chain activities
Rekabet stratejilerinin firma performansı üzerindeki etkileri: Değer zinciri işlevlerinin rolü ve Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisinde bir çalışma
- Tez No: 231933
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ALPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Türk tekstil ve hazırgiyim endüstrisinde sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmek için rekabet stratejilerinin firma performansı üzerinde yapmış olduğu etkiyi değer zincirinde yer alan değişkenler ile birlikte ortaya çıkarmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Teorik ve uygulamalı literatür ışığında, araştırma modelinin kurgulanması için Porter'ın rekabet stratejileri, değer zinciri faaliyetleri ve firma performansı aynı anda değerlendirilmiş, değişkenler arasındaki ilişki çoklu regresyon analizine tabi tutulmuştur. Sektörün mevcut durumu gözönüne alınarak, modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler hipotezlendirilmiştir. Veri toplama tekniği olarak 475 adet yüzyüze anket yöntemi, Istanbul Metropolitan Alan adı verilen bölgede faaliyet gösteren tekstil ve hazırgiyim firmalarına uygulanmıştır. Toplanan veriler hipotezleri test etmek için kullanılmış, SPSS ve LISREL istatistiksel paket programlarına müracaat edilmiştir.Araştırma sonuçları, Türk tekstil ve hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteren firmaların rekabet stratejileri (farklılaşma hariç) ile firma performansları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişkiyi tespit edememiştir. Araştırma sonuçları, ayrıca, yalnızca bir çeşit rekabet stratejisinin günümüz küresel rekabet ortamında yeterli gelmediğini, tekstil ve hazırgiyim oyuncularının, öncelikle, stratejierini belirlemelerini daha sonra maliyet liderliği ile farklılaşma stratejileri aynı anda uygulamaları gerektiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is to empirically examine the effect of competitive strategies on firm performance by considering value chain activities in Turkish textile and apparel industry for achieving sustained competitive advantage. On the basis of theoretical and empirical literature, Porter?s competitive strategies and value chain activities, and firm performance are used to construct the research model to examine the causal relationships between variables affecting such alignment, using a multiple regression analysis. Hypotheses were formulated concerning the relationships between these variables in the context of Turkish textile and apparel industry, and a questionnaire was developed to measure the variables. As data collection method, a face to face questionnaire was conducted to 475 managers in different Turkish textile and apparel firms in Istanbul Metropolitan Area. The data gathered were used to test the hypotheses through multivariate data analysis techniques using the SPSS and LISREL software programs.The findings of research reveal that there is no relationship between competitive strategies (with the exception of differentiation) and firm performance in Turkish textile and apparel industry. The results of research suggest that in order to improve firm performance and to get sustainable competitive advantage in global markets, competitive strategies ought to be determined and cost and differentiation strategies implemented together by decision makers of Turkish textile and apparel industry.