Reşat Ekrem Koçu's İstanbul Ansiklopedisi; or an obsessive collector's attempt to make his private narrative public
Reşat Ekrem Koçu'nun İstanbul ansiklopedisi; ya da takıntılı bir koleksiyonerin kişisel hikayesini kamusallaştırışı
- Tez No: 231932
- Danışmanlar: PROF.DR. NÜKHET SİRMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez Resat Ekrem Koçu'nun yarım kalmıs eseri ?stanbul Ansiklopedisi'ni çözümleme ve yorumlama amacını tasıyan bir çalısma. Çalısma, `ansiklopedi' janrına yüklenen anlamlara odaklanarak, yazarın kisisel hikâyesiyle kurmayı arzuladığı kolektif hikâye arasındaki iliskiyi inceliyor. Koçu'nun ansiklopedik projesinin temelinde bir `biriktirme' arzusunun yattığı gözleminin ardından, tez ?stanbul Ansiklopedisi'nin metinsel yapısındaki otobiyografik boyuta geçiyor. Biriktirme eylemi, bir grup nesnenin anlamlı bir sekilde biraraya getirilmesi aracılığıyla kendiliğin dısavurulması olarak görülürse, ?stanbul Ansiklopedisi'ni olusturan maddeler de otobiyografik bir hikâye kurmayı mümkün kılan nesne-temalar olarak görülebilir. Çalısmanın bir diğer iddiasıysa, ansiklopedi janrının `tarafsızlık' özelliğiyle otobiyografik hikâyenin öznel içeriğinin kesistiği noktada modern bir kendiliğin ifade bulması. Sonuç olarak, bu çalısma okuyucuyu ?stanbul Ansiklopedisi'ni koleksiyonun özel alanından ansiklopedinin kamusal alanına geçis olarak görmeye davet ediyor. Bu geçis, ya da dönüsüm aracılığıyla, modern bir yazar sesinin dile gelmesinin imkan kazandığını iddia ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is an interpretive study to analyse Resat Ekrem Koçu?s unfinished work ?stanbul Ansiklopedisi. The study attempts to reveal the relationship between the private narrative of the author and the collective narrative that he seeks to construct, with due emphasis on the implications of and meanings attached to the genre `encyclopedia.? After the observation that a certain urge to `collect? underlies Koçu?s encyclopedic project, the thesis concentrates upon the autobiographical quality inherent in the textual structure of ?stanbul Ansiklopedisi. Since the collecting activity implies the expression of one?s self through a meaningful arrangement of a group of objects, it is perhaps justifiable that the entries constituting ?stanbul Ansiklopedisi may also be construed as object-themes that serve as the means to construct an autobiographical narrative. A further suggestion of this study is that the intersection of the `impartiality? of the genre of encyclopedia and the subjective content of the autobiographical narrative results in the articulation of a modern self. Finally, this study invites readers to see ?stanbul Ansiklopedisi as a transition from the private sphere of the collection to the public sphere of an encyclopedia. Through this transition, or metamorphosis, it is suggested, the articulation of a modern authorial voice is rendered possible.