Rapid automatized naming in relation to some other reading components and reading skills of second graders
İkinci sınıf öğrencilerinde hızlı otomatik isimlendirmenin okumanın diğer bileşenleri ve okuma becerileri ile ilişkisi
  1. Tez No: 231942
  2. Yazar: PELİN BELLA ABOLAFYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN BABÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, farklı okuma düzeylerine sahip (iyi ve kötü okuyucular) ikinci sınıf öğrencilerinde Hızlı Otomatik İsimlendirmenin (HOİ) okuma sürecinin diğer bileşenleri (kelime okuma, okuduğunu anlama, hızlı okuma, harf bilgisi) üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmaya ikinci sınıfa devam eden 118 öğrenci katılmıştır.Hızlı Otomatik İsimlendirme ve okumanın diğer bileşenleri arasındaki ilişkiyi bulmak için korelasyon analizleri uygulanmıştır. Farklı okuma seviyelerindeki öğrencilerde, HOİ ve okumanın diğer bileşenleri ile ilgili farklılıkları bulmak için t-test ve çok değişkenli varyans analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizleri, kötü okuyucularda HOİ ile kelime okuma, okuma hızı, okuduğunu anlama ve harf bilgisi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur. İyi okuyucularda HOİ rakamlar alt testi ile anlamlı kelime okuma arasında ve HOİ harfler alt testi ile anlamsız kelime okuma arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Varyans ve t-test analizleri iyi ve kötü okuyucular arasında HOİ, kelime okuma, okuduğunu anlama ve harf bilgisi bakımından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir.Sonuçlar, HOİ testlerinin kötü okuyucularda okumanın diğer bileşenleri ile ilişkisini ortaya koymuştur. Ayrıca, kötü okuyucularda isimlendirme hızı konusunda genel bir yetersizlik görülmüştür. Ancak, HOİ testlerinin, farklı yaş seviyelerinde okuma bozukluklarının tespitindeki rolünü araştıran başka çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the role of Rapid Automatized Naming (RAN) in the components of reading process (word reading, reading comprehension, oral reading fluency, letter knowledge) among second grade students with varying reading abilities (poor and good readers). The participants were 118 second grade students.To see the relationships among RAN and some other components of reading, correlational analysis were conducted. To examine the differences in terms of reading levels in RAN and other components of reading, t test analysis and one-way multivariate analysis of variance (MANOVA) were conducted. Correlational analyses indicated that RAN numbers were significantly correlated with RAN letters, sight-word reading, non-word reading, and oral reading fluency in poor readers. Furthermore, the results showed that RAN letters were significantly correlated with sight-word reading, non-word reading, oral reading fluency, reading comprehension, and letter knowledge in poor readers. Neverthless, except sight-word reading, there were no significant correlations between RAN numbers and other measures in good readers. Furthermore, except non-word reading, there were no significant relationships between RAN letters and other measures in good readers.One-way multivariate analysis of variance (MANOVA) and t-test results indicated that, based on the reading level (poor and good readers), there were significant differences in RAN numbers, RAN letters, sight-word reading, non-word reading, reading comprehension and letter knowledge.Findings of the study indicated that RAN tasks were shown to be related to the some other components of reading for poor readers. Results also revealed that poor readers have a general deficit in rapid naming tasks as well as other reading related tasks. However, further research is needed to examine the predictive role of RAN with different reading abilities.