The analysis of entrepreneurship promotion process through formal education in European Union's official documents
Avrupa Birliği resmi belgelerinde girişimciliğin örgün eğitim yoluyla teşvik edilme sürecinin incelenmesi
- Tez No: 231943
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekonomik büyümenin sağlanması için Avrupa Birliği'nde (AB) girişimciliğin teşvik edilme sürecini ve bu süreçte eğitime atfedilen rol ve sorumlukları, AB'nin girişimcilik ile ilgili yayınlanmış resmi belgelerinden faydalanarak incelemektir.Çalışmada veri kaynağı olarak, üç temel belgeye odaklanılmıştır. Bunlar sırasıyla ?Yeşil Kitap: Avrupa Girişimcilik?, ?Eylem Planı: Girişimcilik için Avrupa Gündemi? ve ?Lisbon Programı'nın uygulanması: Eğitim ve Öğretim Yoluyla Girişimci Zihin Yapılarının Teşviki?' belgeleridir. İçerik analizi, bu belgelerin incelenmesinde yöntem olarak kullanılmıştır.AB'nin girişimciliği teşvik etme süreci çalışmada, girişimciliğin ekonomik söylemlerle teşvik edilmesi ve girişimciliğin teşviki sürecinde eğitime atfedilen rol ve sorumluklar olmak üzere biribiri ile ilişkili iki temel durum üzerinde kavramsallaştırılmıştır.Çalışmanın bulgularına dayanarak, incelenen belgelerde, AB'nin, bireysel ekonomik kalkınmayı makro düzeydeki ekonomik büyüme için önemli bir etken olarak görürken, girişimciliği planlanan ekonomik büyüme için önemli bir araç olarak değerlendirmektedir. Ayrıca, girişimciliğin artan işsizlik oranlarını azaltacağı beklentisi, AB'nin girişimciliği teşvik ederken öne çıkardığı diğer önemli bir dayanaktır.Çalışmada incelenen belgelerde AB, girişimciliği teşvik etme sürecinde, eğitime önemli bir roller atfetmektedir. Eğitim sistemlerinden, girişimcilik için gerekli zihinsel yapıları oluşturarak öğrencileri girişimci olmak için özendirmesi ve girişimciliğin mesleki olanaklarını tanıtması beklenmektedir. Bu teşvik sürecinde AB, okul iş dünyası arasında ortak çalışmaların düzenlenmesini, kamu özel işbirliğini öne çıkararak gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.AB, örgün eğitimden, yaratıcılık, bağımsız olma, insiyatif alabilme gibi kişisel becerilerileri kazandırması, iş dünyası ile erken temas edebilme olanaklarını sağlamasını, bir girişimcinin rol ve sorumluluklarını öğrencilere aktarmasını beklenmektedir.Ayrıca, örgün eğitimin farklı eğitim düzeylerinde öğrencilerden serbest meslek kavramının farkında olmaları, sanal küçük girişimler yönetebilme becerisini edinmeleri, gerektiğinde gerçek bir iş kurabilmeleri, iş dünyasının fikirlerini desteklemeleri beklenmektedir.Çalışmanın odağı olan belgelerde, farklı üye devletlerin eğitim sistemlerinde, girişimciliği teşvik etmek amacıyla, ulusal müfredata girişimcilik boyutu eklenerek yeniden şekillendirilmesi, girişimciliğin kuram ve uygulamalarını içeren girişimcilik dersinin eklenmesi, okullarda ders etkinliği olarak sanal girişimlerin oluşturulması, küçük şirketler kurarak karşılaştırma alıştırmalarının yapılması gibi somut etkinlikler gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın bulguları ışığında, AB'nin, eğitime girişimcilik boyutunu dahil etmeye çalışması eğitiminde neo-liberal dönüşümün bir göstergesi olarak değerlendirilebilinir. Bu dönüşüm, eğitimin toplumsal kalkıma boyutunun, küresel gruplara iş gücü yetiştirmeye yönelik bir araç olarak indirgendiğinin de bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze European Union?s (EU) entrepreneurship promotion process in order to create economic growth and the assigned roles and responsibilities of education in this process, through utilizing published the EU?s official documents relative to entrepreneurship.Content analysis was used as a research method to make an interpretive document analysis of the EU?s policies. The study mainly focuses on three purposefully selected documents of the EU ?Green Paper: Entrepreneurship in Europe?, ?Action Plan: The European Agenda for Entrepreneurship?, and ?Implementing the Community Lisbon Programme: Fostering entrepreneurial mindsets through education and learning?.In the study, the promotion process of entrepreneurship in the EU is conceptualized under two interrelated issues namely the promotion of entrepreneurship through economic discourses and the assigned roles and responsibilities of education in promoting the idea of entrepreneurship.On the basis of the findings, in the EU agenda, entrepreneurship is considered as a significant indicator for the anticipated economic growth of EU. Also, through the focus documents, it can be claimed that feasible effects of entrepreneurship on the decreasing unemployment rate is one of the highlighted baseline of EU to promote entrepreneurship.Through utilizing the EU?s official document about entrepreneurship, it can be claimed that the EU assigns education a critical and significant role while promoting entrepreneurship. In other words, in the EU context it is expected that education should contribute encouragement of entrepreneurship through fostering the entrepreneur mindset and develop awareness of career opportunities among students. Concurrently, in this promotion process, the EU highlights public-private partnership through the establishment of school-business community links and partnership with the business world.Also, the analysis of the focus documents reveal that the EU expects formal education to constitute personal qualities like creativity, spirit of initiative and independence, to enable early contact with the world of business, and information about the role of entrepreneurs. Thereto, students are to be aware of self-employment, able to conduct mini-enterprises and to know how to start a real business and support for business ideas in different levels of formal education.Concretely, revealing from the focus documents of the study, in formal education, revising national curriculum, adding courses on entrepreneurship that cover entrepreneurship theory and practical guidance on preparing business plans, using virtual enterprises, organizing benchmarking exercises around the use of mini-companies are implemented activities executed by different member states.As a result, through out the analysis of the focus documents, it can be concluded that, the EU?s promotion of entrepreneurship is an integral part of neo-liberal transformation process of education. This situation demonstrates that societal developmental dimension of education is diminishing and education is reduced to be a tool to train labor force for global capital.