Tokat şehrinde mala karşı işlenen suçlar (2006): Coğrafi bir yaklaşım
Property crimes in Tokat City (2006): A geographical Approach
  1. Tez No: 231958
  2. Yazar: ALPER UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN ALİAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı; suç çeşitlerinden biri olan mala karşı işlenmiş suçların Tokat şehrindeki mekânsal dağılımını ve zamansal değişimini nedenleri ile birlikte açıklayarak analiz etmektir. Bu doğrultuda ilk olarak elde edilen veriler amaca uygun şekilde düzenlenmiş, daha sonra çoklu regresyon analizi kullanılarak değişkenler arasındaki ilişkinin varlığı ve mevcut olan ilişkilerin yönü tespit edilmiştir. Çalışma hipotezlerinin test edilebilmesi için Tokat şehrinde 2006 yılında mala karşı işlenmiş olan suçlar bağımlı değişken; bu bağımlı değişkeni etkileyecek olan sosyal, ekonomik ve demografik özellikler ise bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Çalışmada bunlara ek olarak; coğrafya biliminin olguları anlamada yardımcı olan haritalama metodu kullanılmış ve suçların mekândaki dağılımı görsel hale getirilmiştir.Analiz sonuçları, şehirsel arazi kullanımının suç dağılımında etkili olduğunu göstermiştir. İş ve ticaret hacminin yoğun olduğu bölgeler ile çok fonksiyonlu ve yoğun nüfuslu mekânların yüksek suç miktarlarına sahip olduğu görülmüştür. Bu bölgelerde suç miktarının en aza indirilebilmesi için, sosyal ve ekonomik özellikler dikkate alınarak güvenlik tedbirleri tekrar gözden geçirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the survey is to analyze the spatial distribution and changes of property crime in the course of time in the city of Tokat by explaining it with its causes. For this purpose, firstly, the data gained was arrayed appropriate to the aims, and then by using the multi-regression analysis method, the presence of the relation between variables and the way of the existing relations were determined. To test the study hypothesis, the property crimes in the city of Tokat in 2006 were undertaken as dependent variable; social, economical and demographical features that may influence this dependent variable were undertaken as independent variables. In addition to these, cartographic method that helps understanding geographical science phenomenon has been used in this study and the residential distribution of crime has been visualized.The results of the analysis showed that urban land usage is influential in crime dispersion. It was recognized that regions with high business and commerce capacity; multi-functional spaces and with intense population have high crime rates. To minimize the crime rate in such regions, safety precautions should be overviewed again by considering social and economical features.