Elektronik ortamda işgören performansının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research of performance evaluation of employees on electronic environment
- Tez No: 231967
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma insan kaynakları yönetimi sürecinde bilgi teknolojileri uygulamalarının işgören performansının değerlendirilmesinde kullanımı ve etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Performans değerleme uygulaması elektronik ortamda kullanımı giderek artan insan kaynakları uygulamalarının başında gelmektedir. Bu nedenle tez konusu olarak elektronik ortamda performans değerleme uygulamaları ve elektronik ortamda performans değerleme çalışmalarının kullanımı ve etkinliğinin araştırılması seçilmiştir.Çalışma giriş ve sonuç bölümü dışında 3 bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde insan kaynakları yönetimi, insan kaynakları bilgi sistemleri kavramları ile insan kaynakları yönetiminde bilgi teknolojileri uygulamalarının yanı sıra elektronik insan kaynakları kavramlarına yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise performans değerleme kavramı ile performans değerleme süreci, değerleme yöntemleri gibi temel konuların yanında elektronik ortamda performans değerleme kavramı geniş bir bakış açısında ele alınarak örnek uygulamalara yer verilmiştir. Tezin üçüncü ve son bölümünde ?Türkiye'nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu? üzerinde bilgi teknolojileri uygulamalarının insan kaynakları yönetimi sürecinde performans değerlendirme sistemindeki etkinliğinin belirlenmesine yönelik yapılan anket uygulamasına ilişkin analiz sonuçlarına ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Tez çalışmasında insan kaynakları yönetimi uygulamalarından performans değerleme çalışmalarının elektronik ortamda uygulama ve etkinliği ölçülmeye çalışılmış bu nedenle 500 büyük sanayi kuruluşunda durum tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find the performance evaluation scheme of the human resources management process by measuring the effect of the application of the information Technologies.The usage of the electronic environment of performance evaluation application has rapidly increased in human resources applications. Therefore performance evaluation applications in electronic environment and usage of performance evaluation study and efficiency has been chosen as a topic for this research.This Thesis has three other parts as well as introduction and conclusion. The areas of this thesis divided as follows: In the first part of the thesis, as well as human resource management, human resource information systems and information technology and concept of electronic human resource was also emphasised. The second part of the thesis includes the concept of performance evaluation and its process on electronic environment for evaluation of that performance. In addition, the primary issue of performance evaluation and its development was also covered in this part as a wide range of different ways. The last part of this thesis covers samples of questionnaire of 500 major industrial corporation of Turkey and their improvement on performance evaluation and efficiency of the measurement of human resource management as seconding research.