Genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin karşı cinsle duygusal ilişkilerindeki çatışma çözme biçimlerinin incelenmesi
The examination of conflict styles of young adults in their romantic relationships with opposite sex
  1. Tez No: 232010
  2. Yazar: SELEN CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER A. SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada, genç yetiskinlik dönemindeki bireylerin duygusaliliskilerindeki çatısma çözme biçimlerinin iliskiden aldıkları doyuma,cinsiyete, iliskinin süresine ve sevgililerinin iliskiden ne derece doyumaldıklarına iliskin algılarına (doyum algısı) göre farklılasıp farklılasmadığıincelenmistir.Çalısma, betimsel bir arastırma olup; arastırmanın örnekleminiAmasya, Ankara ve ?zmir illerinden yasları 22 ile 29 arasında değisen veduygusal bir iliskisi bulunan 204'ü kız, 199'u erkek toplam 403 kisiolusturmustur.Çalısma grubuna duygusal iliskilerindeki çatısma biçimlerinibelirlemek üzere Rahim ?liski Çatısma Envanteri ve gençlerin iliskilerindenaldıkları doyumu ölçmek üzere Hendrick ?liski Durum Belirleme Ölçeğiuygulanmıstır. Gençlerin sevgililerinin iliskiden ne derece doyum aldıklarınailiskin algılarını belirlemek için katılımcılara tek bir soru sorulmustur.Arastırmanın ilk asamasında kullanılan ölçeklerin Türkçe'ye uyarlama,geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıstır. ?kinci asamasında ölçekler asılörneklem grubuna uygulanmıstır. Elde edilen veriler, iki faktörlü varyansanalizi ile test edilmistir.Yapılan analizler sonucunda isbirliği alt boyutunda iliski doyumu vedoyum algısı temel etkilerinin manidar olduğu görülmüstür. Buna göre;iliskiden çok doyum alan gruptaki gençler iliskiden az doyum alangruptakilere göre daha sıklıkla isbirliğine girmektedirler. Ayrıca sevgilisininiliskiden çok doyum aldığını düsünen gençler de yine aynı sekilde dahasıklıkla isbirliği yapmaktadırlar. ?sbirliği çatısma çözme puanlarındacinsiyetin temel etkisi ve cinsiyet ? iliski doyumu, cinsiyet ? iliski süresi vecinsiyet ? doyum algısı ortak etkileri manidar çıkmamıstır.Uyma alt boyutunun, iliski doyumu ve iliski süresi analizlerindecinsiyetin temel etkisi manidar çıkmıstır: Erkeklerin çatısmalarda,sevgililerine daha fazla uydukları sonucuna ulasılmıstır. Uyma alt boyutundaayrıca, iliski doyumu ve doyum algısı temel etkileri de manidar çıkmıstır.Buna göre; iliskiden çok doyum alanların uyma alt ölçeği puanları, az doyumalan gruba göre anlamlı ölçüde yüksektir. Aynı sekilde, sevgilisinin iliskidençok doyum aldığını düsünen gruptaki gençlerin de uyma alt ölçeği puanları,sevgilisinin iliskiden orta derecede doyum aldığını düsünen gruptakilerdenanlamlı ölçüde yüksektir. Uyma çatısma çözme puanlarında cinsiyetin temeletkisi ve cinsiyet ? iliski doyumu, cinsiyet ? iliski süresi ve cinsiyet ? doyumalgısı ortak etkileri manidar çıkmamıstır.Zorlama alt boyutunda, iliski doyumunun temel etkisi manidarçıkmıstır. Buna göre iliskiden az doyum alan gruptaki gençler, iliskilerindenorta derecede ve çok doyum alan gruptaki gençlere oranla daha fazlazorlama davranısında bulunmaktadırlar. Cinsiyet, iliski süresi, doyum algısıtemel etkileri ve cinsiyet ? iliski süresi, cinsiyet ? doyum algısı, cinsiyet ?iliski doyumu ortak etkileri manidar çıkmamıstır. Uzlasma alt boyutunda iseyalnızca iliski doyumu temel etkisi manidar çıkmıstır: ?liskilerinden çokdoyum alan gruptaki gençlerin uzlasma puanları, iliskilerinden az doyumalan gruptaki gençlere göre anlamlı ölçüde yüksektir.Kaçınma alt boyutunda bütün düzeylerde cinsiyetin temel etkilerimanidar çıkmıstır. Buna çıkmıstır. Buna göre erkeklerin kaçınma puanlarıkızlara göre anlamlı ölçüde yüksektir. ?liski doyumu, doyum algısı ve iliskisüresi temel etkileri ile cinsiyet ? iliski doyumu, cinsiyet ? doyum algısı vecinsiyet ? iliski süresi ortak etkileri manidar çıkmamıstır.Son olarak bulgular tartısılmıstır ve karsı cinsle duygusal iliskilerdekiçatısma konusu üzerinde ileride yapılabilecek çalısmalar için önerilere yerverilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate whether conflict styles ofyoung adults in their romantic relationships differentiate in terms of gender,relationship satisfaction, duration of the relationship and perceivedsatisfaction.The sample consists of 204 women and 199 men from Amasya, Ankaraand ?zmir whose ages range between 22 and 29.Rahim Organizational Conflict Inventory II (C Form) was applied todetermine young adults? conflict styles. In order to measure relationshipsatisfaction, Hendrick Relationship Assessment Scale was applied.Perceived satisfaction vas determined by asking the participants onequestion.In the first part of the study, the scales were adapted to TurkishLanguage; reliability and validity of the scales were carried out. In thesecond part of the study the scales were applied to the sample. The datacollected was analyzed using SPSS, two way analyses of variance.According to the results of the study, in collaborating subscale,relationship satisfaction and satisfaction perception main effects weresignificant. Highly satisfied group rated higher than little satisfied group.Young adults who had the perception that their partners were very satisfiedot the relationship also rated higher than the other group. Gender maineffects and gender ? relationship duration, gender ? relationshipsatisfaction, gender ? perception interaction effects were not significant.In obliging subscale, gender main effects in relationship satisfactionand duration levels were significant : Men were obliging more than women.Relationship satisfaction and perception main effects were also significant.Highly satisfied group rated higher than the little satisfied group in thissubscale. Similarly, young adults having the perception that their partnerswere highly satisfied of the relationship rated higher than the other group.Gender ? relationship satisfaction, gender ? relationship duration andgender ? perception interaction effects were not significant.In dominating subscale, relationship satisfaction main effect weresignificant: Little satisfied group rated higher than the other two groups inthis subscale. Gender, relationship duration and perception main effects andgender ? relationship duration, gender ? relationship satisfaction and gender? perception interaction effects were not significant. In compromisingsubscale again, only relationship satisfaction main effect was significant.Highly satisfied group rated higher than the little satisfied group.In avoidance subscale, gender main effects were significant in all thelevels. Avoidance points of men were significantly higher than the women.Relationship satisfaction, relationship duration and perception main effectsand gender ? relationship satisfaction, gender ? relationship duration andgender ? perception interaction effects were not significant.Finally the results of the study are discussed and suggestions forfuture studies are presented.