Ankara ili ilköğretim okulu yöneticilerinin öğrencilerin aileleri tarafından istismarı ve ihmaline ilişkin görüşleri
The opinions of primary schools administrators in the city of Ankara on children?s abuse and neglect by their families
  1. Tez No: 232011
  2. Yazar: FİLİZ ERGİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; 2006-2007 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili, Etimesgutİlçesi Belediyesi sınırları içerisinde bulunan kamu ilköğretim okullarındagörev yapan okul yöneticilerin, öğrencilerin aileleri tarafından istismarı veihmaline ilişkin görüşlerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışmagrubunda Etimesgut İlçesindeki kamuya bağlı ilköğretim okullarında görevyapan 21 okul yöneticisi yer almıştır. Araştırma tarama modelinde yapılmışolup, araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracıaraştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formudur. Veriler içerik analiziyöntemiyle analiz edilmiştir. Bu araştırmadan elde edilen bulgular çalışmagrubunda yer alan okul yöneticilerinin çocuk istismarı ve ihmali konusundabilgi sahibi olduklarını göstermektedir. Katılımcılar tarafından, fiziksel,duygusal ve cinsel çocuk istismarı ve ihmali olarak belirtilen anne babadavranışları literatürle benzerlik göstermektedir. Katılımcılar çoğunlukla,fiziksel ve duygusal istismar ve ihmal olaylarıyla çok sık, cinsel istismar veihmal olaylarıyla ise hiç karşılaşmadıklarını ifade etmektedir. Eğitim eksikliği,katılımcıların çoğunluğu tarafından, çocuk istismarı ve ihmalinin nedenleriarasında belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the opinions of the schooladministrators, officiating at state primary schools within the boundaries ofAnkara, Etimesgut district municipality in the 2006-2007 Educational Year, onchildren?s abuse and neglect by their families is aimed. In the study group ofthe research, 21 school administrators officiating at primary schools affiliatedto the state in Etimesgut district were involved. The research was performedby use of survey model and qualitative research method was used. Datacollection tool is the interview form developed by the researcher. Theobtained data were analyzed using the content analysis method. The findingsobtained in the research indicate that the school administrators who took partin the study group are informed about the child abuse and neglect. Parentalbehaviors cited as physical, emotional and sexual child exploitation by theparticipants are comparable to those found within the literature. Theparticipants stated that they mostly encountered physical and emotionalabuse and neglect and that they never encountered sexual abuse andneglect. By the majority of the participants, lack of education was stated to beamong the reasons of child abuse and neglect.