Çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarının yerinden yönetim birimlerine devrine ilişkin çalışanların görüşleri
Employees' opinions in relation to decentralization of children's homes and orphanages
  1. Tez No: 232028
  2. Yazar: DAVUT ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu arastırmanın amacı, çocuk yuvaları ve yetistirme yurtlarının yerinden yönetim birimlerine devrine iliskin çalısanların görüslerini saptamaktır. Arastırmaya Ankara'daki çocuk yuvaları ve yetistirme yurtlarındaki bes yönetici 19 meslek elemanı ve 1983 yılından önce yuvalarda çalısmıs SHÇEK merkez örgütündeki bes müfettis katılmıstır. Meslek elemanlarından sosyal çalısmacı (sosyal hizmet uzmanı), psikolog ve ögretmenlerden beser kisi, çocuk gelisimcilerden ise dört kisi ile görüsülmüstür. Yönetici ve aynı gruptaki meslek elemanlarının her biri farklı kuruluslardan seçilmistir. Verilerin toplanması amacıyla, tüm katılımcılar için aynı sorulardan olusan görüsme formu hazırlanmıstır. Veriler, içerik analizi ve betimsel analizlerle çözümlenmistir. Arastırmadan elde edilen bulgular, mevcut durumda yuva ve yurtların çocukların beklenen sekilde yetistirilmesini saglayamadıklarını göstermistir. Bunun baslıca nedenleri toplu bakım, çocukların kuruluslara gelmeden önceki yasadıkları sorunlar, farklı sorunlara sahip olan çocukların bir arada olması ve çocukların çok fazla personelle karsı karsıya kalması olarak ortaya çıkmıstır. Katılımcıların, yuva ve yurtların yerinden yönetim birimlerine devredilmelerine soguk bakmakta oldukları anlasılmıstır. l özel idarelerine göre belediyelere daha olumsuz bakılmaktadır. Sivil toplum örgütleri konusunda ise devirden ziyade isbirligi yapılması gerektigi vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine employees? opinions related to decentralization of children?s homes and orphanages. Five administrators and 19 professional staff from children?s homes and orphanages in Ankara and five inspectors who worked in children?s homes before 1983 and from central organization of Social Services and Child Protection Agency (SHÇEK) have taken part in this research. It has been interviewed with five social workers, five psychologists, five teachers and four child developmentalists as professional staff. Administrators and each professional staff in same group have chosen from different institutions. An interview form which has same questions for all participators has been prepared to get data. The data have been analyzed with content analysis and descriptive analysis. Findings from the research have emphasized that children?s homes and orphanages currently aren?t able to bring up children as expected. Institutional care, children?s previous troubles faced before enrolling to institutions, being in the same place of children who have different problems and encountering with many staff of children are discovered as leading causes of this situation. It is appeared that the participators are cool towards transferring of children?s homes and orphanages to local governments. It is remarkably discountenanced to municipalities than special provincial administration. On non-governmental organizations, participators have impressed on collaboration rather than transferring.