İlköğretim müfettişleri ve İngilizce öğretmenlerine göre ilköğretim okullarında İngilizce derslerinin teftişinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
According to basic education supervisors and teachers the problems that supervisors and English teachers face in the classroom supervision and the proposals for solving these problems
  1. Tez No: 232029
  2. Yazar: KÜBRA SARIKAYA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; Ankara'da ilköğretim okullarında İngilizce derslerinin teftişindemüfettişlerin ve İngilizce öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunları ve sorunlara yönelikçözüm önerilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu,Ankara ilinde ilköğretim teftiş kurulu bünyesine görev yapan 12 ilköğretim müfettişive ilköğretim okullarında çalışmakta olan 12 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Sözkonusu müfettişlerin ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve sorunlara yönelikortaya koydukları çözüm önerileri teftiş öncesi, teftiş esnası ve teftiş sonrası olmaküzere üç başlık altında ele alınmıştır. Gerekli verileri toplamak amacıyla, uzmangörüşleri alınarak, görüşme formu oluşturulmuştur. Veriler içerik analizi ile analizedilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, müfettişler teftiş öncesinde, teftiş esnasındave özellikle sonrasında bazı sorunların kendilerinden kaynaklandığınıdüşünmektedirler. Müfettişler, üç aşamada da kendilerinden kaynaklı sorunların yanısıra öğretmenlerden ve diğer sebeplerden kaynaklı sorunlara da yer vermişlerdir.Öğretmenler ise, teftiş öncesi ve sonrasında kendilerinden kaynaklanan sorunlaryaşandığını ortaya koymuş, ders teftişi esnasında kendilerinden kaynaklı birsorundan bahsetmemişlerdir. Öğretmenler, kendilerinden kaynaklı sorunların yanısıra müfettişlerden, öğrencilerden ve diğer sebeplerden kaynaklanan sorunlara da yervermişlerdir. Müfettişlerin de öğretmenlerin de ele aldıkları sorunların önemli birkısmının, müfettişlerin branş dışı olmasından dolayı yaşandığı tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the problems that the supervisors andEnglish teachers face in the classroom supervision and proposals how to solve theseproblems at elementary education schools in Ankara. The study group consists of 12supervisors who are working for inspectorate and 12 English teachers working atbasic education schools. The mentioned problems of the supervisors and teachersand the proposals for solving these problems have been dealt under three headingsas; pre-classroom supervision, during classroom supervision and post-classroomsupervision. In order to gather the necessary data, an interview form has beendeveloped by consulting the specialists for their opinions. The obtained data wereanalyzed using the content analysis technique. According to the research results, thesupervisors believe that some of the problems at pre-classroom supervision, duringclassroom supervision and especially at post-classroom supervision have originatedfrom themselves. They have also mentioned the problems originating from theteachers and other reasons besides the problems caused by themselves in all theprocesses. Teachers on the other hand, have stated that there are some problemswhich occurred at pre and post classroom supervision because of themselves.However, they have not asserted any problems occurred because of themselvesduring the class supervision. They have not only mentioned the problems originatedfrom themselves but also the ones originating from the supervisors, students andother reasons. It has been determined that the vital part of the problems which thesupervisors and teachers have dealt with arouse due to the supervisors being not ofthe same field.