Avrupa Birliği ve Türkiye'de yaşam boyu öğrenme politikaları ve istihdam ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between lifelong learning policies and employment in the European Union and Turkey
- Tez No: 232027
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA KURUL TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Türkiye'de Yaşama Boyu Öğrenme ve İstihdam ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin yaşam boyu eğitim politikaları, nicel durum, hedefler ve finansman yaklaşımları bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma, belgesel tarama modeli ile yürütülmüştür. Karşılaştırmada kullanılan veriler Birliğin ve Türkiye'nin resmi kaynaklarından ve mevcut araştırmalardan alınmıştır. Öncelikle yaşam boyu eğitim kavramıyla ilgili tartışmalar ele alınmış, ardından bu tartışmalar ışığında Avrupa Birliği ve Türkiye'nin politikalarının durumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda Yaşam Boyu Öğrenme ve İstihdam ilişkisi belirlenmiş; Yaşam Boyu Öğrenme'nin eğitimsel hedefleri ile Birliğin bu konudaki uygulamaları arasında ilişki olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is attempted to determine the state of lifelong learning and employment policies in Turkey and European Union. Lifelong education policies in European Union and Turkey are compared in terms of quantitative situation, goals and financial approaches. The research is a survey conducted by descriptive method. All the data used in the research is collected from the official resources of each country. First of all, the discussions about the lifelong learning concept are evaluated and then the policy of the European Union and Turkey is examined in the light of these discussions. The research helped to indicate the relationship between lifelong learning and employment; the relationship between the educational goals of lifelong learning and the studies of European Union about the topic have tried to be put forward.