Meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş uygulamasından yararlanan mesleki teknik eğitim mezunu öğrencilerin görüşleri İzmir ili meslek yüksek okulları öğrencileri üzerine bir araştırma
The views of the students who has benefited from the rihgt for admission without examination to vocational higher schools
  1. Tez No: 232049
  2. Yazar: MELEK NURDAN ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalısmada ?meslek yüksekokullarına sınavsız geçis? uygulamasından yararlanan meslek lisesi mezunlarının meslek yüksekokullarına sınavız geçis uygulamasını ve meslek yüksekokullarını nasıl degerlendirdiklerinin, sınavsız geçis uygulamasıyla ilgili ve egitimlerine iliskin beklentilerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Genel tarama modeli niteliginde olan arastırmanın evrenini zmir ilinde yer alan meslek yüksek okullarında, mesleki teknik orta ögretim kurumlarından meslek yüksekokullarına sınavsız geçis yapmıs ögrenciler olusturmaktadır.Arastırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi'ne baglı meslek yüksekokullarından 201, Ege Üniversitesi'ne baglı meslek yüksekokullarından 227ögrenci olusturmaktadır. Örneklem grubuna, ögrencilerin görüslerini degerlendirebilmek için gelistirilen veri toplama aracı uygulanmıstır. Geçerlik ve güvenilirlik çalısmaları yapılan veri toplama aracı, iki bölümden olusmaktadır. lk bölümde ögrencilerle ilgili demografik bilgiler, ikinci bölüm ise sınavsız geçis uygulamasıyla ilgili ifadeler içermektedir. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmistir. Arastırmaya katılan 220 bayan, 208 erkek ögrencinin ailelerinin sosyoekonomik düzeyi düsüktür. Ögrencilerin % 82,9'u ÖSS'ye katılmıs, %43,7'si sınava hazırlanmak için dershane ya da kursa gitmistir. Ögrencilerin yarıya yakını sınavsız geçis uygulaması olmasaydı meslek yüksekokuluna gelmek istemeyecegini belirtmis, %60'ı ÖSS'de katsayı uygulaması olmasaydı dört yıllık bir yüksek ögrenim programını kazanabilecegini ifade etmis, uygulamadan yararlanmalarının en önemli nedenin dikey geçis sınavı ile dört yıllık yüksekögretim programlarına yerlesmek oldugunu, uygulamanın yüksek ögretimle ilgili beklentilerini karsılamadıgını belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
Sixteenth National Education Assembly has been held as the ?Occupational Technical Education Assembly? as a part of the work for increasing the attractivity of occupational technical education and needed human resources in Turkey. Some of the decisions made as results of the assembly have been realized with law no 4720. With changes in this law, therefore graduated students from occupational secondary schools would have the opportunity to continue their education within best matched program in occupational schools at university level without joining the university entrance examination so called direct admission system. The purpose of this study was to evaluate the occupational schools, and direct admission system within the students? point of view that they used direct admission system and graduated from occupational schools as well as their expectation related to direct admission system and their education. In this study, related literature has been carefully reviewed. A questionnaire developed as a data collection tool, and its validity and reliability studied. First part of the tool contains the demographic specifications of the students while second part was containing the questionnaire for direct passing system. The questionnaire has been applied to 428 students (220 female, 208 male) who continue their education used direct admission system at the occupational schools in Izmir district. All students have low socio-economical status. Of the 82.9% have taken university entrance exam, and the 43.7% of total have additional preparation training for the entrance exam. Almost half of the students have stated that they would have not continue their education at occupational school, and almost 60% of total have stated that they would have pass the entrance exam for any license program if there were no direct admission system, and their particular reason for joining to occupational school with direct admission system was the opportunity to vertical access to four-year license program. Therefore, the current system appears to be out of expectations of the students.