Aşırı yükle çalışan biyolojik atıksu arıtma tesislerinde biyolojik fosfor eliminasyon başarısı ve laktoz pozitif bazı enterobacteriaceae üyeleri arasında konjugasyon ile R-alasmid transfer düzeyi
  1. Tez No: 23205
  2. Yazar: ÖZCAN AY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
52 6. ÖZET Bu çalışmada, aktif çamurlu biyolojik atıksu arıtma tesislerinde fosfor eliminasyonu ve tesisin çeşitli ünitelerinde (anaerob, aerob, denitrifikasyon ve son dinlendirme) farklı bakteri grupları arasında plasmid transferi olayları araştırılmıştır. Ana akım yöntemi temel alınarak çalıştırılan arıtma tesisinde denitrifikasyon aşamasına verilen ham atıksu sırasıyla aerob, denitrifikasyon ve anaerob döngü içinde içerdiği fosfordan arıtılmaya çalışılmıştır. Bu sistem içerisinde aerob aşamada fosforu absorbe eden çamur denitrifikasyon ünitesinde azotu, anaerob ünitede ise fosforu bırakmıştır. Anaerob ünitede toplanan ve fosfor bakımından zengin olan su ortamdan uzaklaştırılmıştır. Tesisin giriş, çıkış ve anaerob ünitelerinde su sıcaklığı da dikkate alınarak yapılan fosfor ölçümlerinde çıkış suyunda çözünmüş fosfor miktarı '/»69.21 oranında azalırken anaerob ünitede yaklaşık y.100 fosfor birikimi sağlanmıştır. Farklı bakteri grupları arasındaki plasmid transferi deneylerinde Enterahacter sp. (donor) verici ve Escherichia cali (E. cali) (recipient) alıcı suşları kullanılmıştır. Su sıcaklığındaki değişime bağlı olarak tesisin değişik ünitelerinde yapılan konjugasyon deneyleri sonunda son dinlendirme ünitesinde V.38 anaerob ünitede %££ ve denitrifikasyon ünitesinde 'Al 1 düzeyinde plasmid transferinin meydana geldiği saptanmıştır (ZOX antibiyotiği için). Havalandırma ünitesinde ise herhangi bir dirençlilik transferi gerçekleşmemiştir. Verici olarak kullanılan Enterabacter sp. susu Ceftriaxone (CRD), Cefotaxime (CTX ) ve Cetizoxime(ZOX) antibiyotiklerine karşı */.100 plasmide bağlı dirençlilik informasyonu taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Elimanation of phosphorus and plasmid transf erranci between different species of bacteria in the anaerob, aerob denitrif ication and clarifier units of an activated sludge biologic wastewater treatment plant was studied in the present research. Main current method was used to operate the treatmeni plant. Raw wastewater was given to the denitrif ication unit and forced to pass through the aerob »denitrif ication and anaerob cycles for the seperation of phosphorus. In this system sludge which absorbed phosphorus in the aerob cycle, left nitrogen in the denitrif ication and phosphorus in the anaerob unit. Water, which was rich in phosphorus and collected in the anaerob unit, was taken out of the system. Phosphorus measurements in the influent, effluent and anaerob units paying attention to the water temperature, showed a 69. BIX decrase in the effluent water and 100V. phosphorus accumulation in the anaerob unit. In plasmid transference experiments Enterabacter sp. was used as the donor and E.coli as the recipient strains. The results of the coc jugations experiments carried out in the clarifier, anaerob and denitrif ication unit showed a 3B'A, ££% and 11% plasmid transference respectively for the ZOX antibiotic. No resistance transference was observed in the aeration unit. Enterabacter sp. which was used as the donor strain carries lOOX plasmid-mediated resistance information against CRO, CTX and ZOX antibiotics.