Değişik pistacia türlerine ait çiçek tozlarının antepfıstıklarında meyve tutumu ve meyvelerin kaliteleri üzerine etkileri
- Tez No: 23204
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
-186- 6. ÖZET Bu çalışmada, P. vera, P. atlantica ve P. terebinthus çiçek tozlarının Ceylanpmar Tarım işletmesi arazilerinde bulunan Kırmızı, Siirt, Ohadi, Bilgen ve Vahidi çeşitlerinde meyve tutumu ve meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada bahçe denemeleri 1989 ve 1990 büyüme mevsimlerinde yapılmış ve meyvelerin kalite analizleri Ç.ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuvarl arında 1991 yılında tamamlanmıştır. Bu amaçla kullanılan P. atlantica ve P. terebinthus ve P. vera çiçek tozlarının ilk 2 si Adana'dan, 3. sü ise Ceylanpınar 'daki bahçelerden toplanmıştır. Denemelerde kullanılan bütün çiçek tozlarında 2,3,5 Triphenyl tetrazolium chloride (TTC) ile canlılık ve“Doymuş Petri”Yöntemiyle in vitro'da çimlendirme testleri yapılmıştır. Ceylanpmar 'da da kullanılıncaya kadar buz dolabında muhafaza edilen bu çiçek tozları, bir el pompası aracılığıyla, daha önceden keselenmiş salkımlara, çiçeklerin reseptif olduğu dönemde saf olarak uygulanmıştır. Derim olumuna geldiğinde tozlamalar sonucunda oluşan meyveler sayılarak yüzde meyve tutum oranları saptanmış ve meyvelerde bazı pomolojik, fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. İki yıl üst üste yapılan TTC canlılık testlerinde çiçek tozlarındaki canlılık oranlarının ortalama olarak P. vera' da % 92.44, P. atlantica' da % 80.30 ve P. terebinthus' ta % 75.14 olduğu belirlenmiştir. 2. Çiçek tozlarının in vitro koşullarda % 15 lik sakkaroz çözeltisinde çimlenme oranları P. atlantica'da % 77-84, P. terebinthus ' ta % 65-52 arasında bulunmuş ancak derin dondurucuda ve buz dolabında yaklaşık 1 aylık bir muhafazadan sonra Ceylanpmar 'da yapılan çimlendirme testlerinde P. atlantica' nın % 52-65, P. terebinthus ' un % 60-15 oranında çimlenme gösterdiği saptanmıştır. Ceylanpınar antepfıstığı-187- bahçelerinden taze olarak toplanan P. vera çiçek tozlarının in vitro' daki çimlenme oranı oldukça düşük (% 41-38) olarak belirlenmiştir. Çimlendirme ortamı olarak % 5-20 oranlarında sakkaroz çözeltisi denenmiş ve sonuçta % 15'lik çözelti tercih edilmiştir. Ancak bazı çimlendirme testlerinde % 20*lik sakkaroz çözeltisinde daha yüksek çimlenme oranları elde edilmiştir. 3. Meyve tutum oranları bakımından bazı çeşitlerde yapay toz lamanın tanığa göre iki kat daha fazla meyve tutumu sağladığı görülmüştür. Meyve tutum oranlarının genel ortalamaları, 1989 ve 1990 yıllarında yapay toz lamayla % 20.21 ve % 18.75, oysa doğal tozlamayla % 10.91 ve % 9.68 olarak bulunmuştur. 4. Çiçek tozu kaynağı olarak kullanılan P. vera'nın öteki türlerin çiçek tozlarına göre daha iyi meyve tutumu sağladığı saptanmıştır. Bu oran ortalama olarak 1989 yılında % 21.34, 1990 yılında ise % 21.76 olmuştur. 5. Yapılan pomolojik analizlerde, hemen tüm çeşitlerde P. vera çiçek tozlarıyla elde olunan meyvelerin genellikle daha ağır olduğu saptanmıştır. Ancak bazı çeşitlerde öteki türlere ait çiçek tozlarının P. vera' ya göre daha iri meyveler oluşturdukları fakat meyve ağırlıkları arasındaki farkların istatistiksel olarak önemli olmadığı görülmüştür. 6. Randıman bakımından değişik türlere ait çiçek tozlarının etkileri pek kararlı olmamıştır. Ortalama randımanlar, Kırmızı çeşidinde % 42, Siirt çeşidinde % 37-42, Ohadi çeşidinde % 39-43, Bilgen çeşidinde % 43 ve Vahidi çeşidinde % 40 olarak saptanmıştır. 7. Çiçek tozlarının kırmızı (dış kabuk) kabuk, sert kabuk ve iç 'in yüzde oranları üzerine etkisi çeşitlere göre değişmiştir. Ortalama olarak en düşük kırmızı kabuk oranı Vahidi çeşidinde (% 14.87), en düşük sert kabuk oranı (% 36.96) Ohadi çeşidinde, en düşük iç oranı (% 37) Siirt çeşidinde, en yüksek iç oranı (% 43) ise Ohadi çeşidinde saptanmıştır.-188- 8. Çiçek tozlarının çıtlaklık üzerine etkileri, Bilgen çeşidi dışında kalan çeşitlerin tümünde, istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Genel olarak P. vera çiçek tozlarıyla elde olunan meyvelerde çıtlaklık artmıştır. Çeşitlerin tümüne ait ortalamalar incelendiğinde, çıtlaklık oranı 1989 yılında P. vera ile % 71.13, P. atlantica çiçek tozlarıyla % 67.80, P. terebinthus çiçek tozlarıyla % 55.00 olmuştur. öte yandan 1990 yılında bu ortalamalar azalarak P. vera ile % 48.45, P. atlantica ile % 44.85 ve P. terebinthus ile % 44.65 olmuştur. 9. Dolu meyve oranı Vahidi dışındaki tüm öteki çeşitlerde P. vera çiçek tozlarıyla elde olunan meyvelerde yüksek bulunmuştur. Çeşitlerin genel ortalaması incelendiğinde, bu oranlar 1989 yılında P. vera ile % 91.8, P. atlantica ile % 89.7, P. terebinthus ile % 83.1 olurken, 1990 yılında P. vera ile % 92.2, P. atlantica ile % 89.2 ve P. terebinthus ile % 87.8 olmuştur. Ayrıca Vahidi çeşidinde P. atlantica ile tozlanan meyvelerde hem çıtlaklık ve hem de toplam dolu meyve oranı artmıştır. Boş meyve oranı, P. vera ile tozlanan Kırmızı, Siirt, Ohadi ve Bilgen çeşitlerinde daha düşük bulunmuştur. Vahidi çeşidinde ise, P. vera ile tozlananlar istatistiksel olarak ötekilerden farklı olmamakla birlikte, daha fazla boş meyve yapmışlardır. 10. Yag ve protein oranları bakımından değişik çiçek tozlarının etkileri kararlı olmamıştır. Ortalama olarak Kırmızı çeşidinde % 54 yag ve % 24 protein, Siirt çeşidinde % 50 yaş ve % 22 protein, Ohadi çeşidinde % 50 yag ve % 21 protein, Bilgen çeşidinde % 52 yag ve % 25 protein ve Vahidi çeşidinde % 51 yag ve % 25 protein bulunduğu belirlenmiştir. Bu durumda Kırmızı, Bilgen ve Vahidi çeşitlerinin yag ve protein içeriklerinin öteki deneme çeşitlerinden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmayla P. atlantica ve P. terebinthus gibi türlerin çiçek tozlarının, kışları ılık geçen Akdeniz kıyı kesiminden şubat sonu ve mart ayı ortalarında toplanıp-189- derin dondurucuda yaklaşık 20-25 gün muhafaza edilerek, Ceylanpınar 'da dişi ağaçların çiçeklenme mevsiminde yapay tozlama için kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Söz konusu çiçek tozları, ayrıca denemelerde ele alman değişik çeşitlerin reseptif duruma gelmeleri farklı günlerde olduğundan, Ceylanpınar 'da da buz dolabının buzluk kısmında -40 c'de yaklaşık 10-15 gün süreyle bekletilmişlerdir. Bu bulgular da antepfıstıklarında ileride yapılacak yapay toz lamalar için büyük umutlar vermiştir. Ancak bu konuyla ilgili daha detaylı araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
-190- 7. SUMMARY In this study, the effects of P. vera, P. at 1 antic a and P. terebinthus pollens on Kırmızı, Siirt, Ohadi, Bilgen and Vahidi pistachio varieties which were grown at Ceylanpinar State Farm were investigated. In these investigations, orchard experiments were done in 1989 and in 1990 growing seasons, the fruit analysis were completed in 1991 at the University of Çukurova, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture's laboratories. For this purpose P. atlantica and P. terebinthus pollens were collected from Adana province, P. vera pollens from Ceylanpinar State Farm. All the pollens which were used for experiments,“2,3,5 Triphenyl Tetrazolium Chloride”(TTC) viability test and“Saturated Petri Dishe”germination test were done in vitro conditions. The pollen were preserved at a deepfreezer untill they were used. They were applied as pure pollens before the flowers became reseptive which were bagged before blooming. At the harvest time the fruits which were artificially pollinated were counted and percentages of fruit set were calculated. In adddition, some pomological, physiological and chemical analysis of the nuts were also done. The obtained results are summarized as below: 1. In TTC viability test which were performed in 1989 and 1990, pollen viabilities was determined as 92.44 % in P. vera, 80.30 % in P. atlantica and 75.14 % in P. terebinthus. 2. Pollen germination, in vitro conditions, were calculated as 77-84 % in P. atlantica and 65-52 % in P. terebinthus. But when they were tested in Ceylanpinar about 30 days after their collections the rate of germination dropped to 52-65 % in P. atlantica and 60-15 % in P. terebinthus. The germination percentage of fresh P. vera pollen collected at the time of pollination from Ceylanpinar pistachio orchard was found rather low (41-38 %) in comparison to those of the other two species. As the germination medi'a 5 to 20 % sucrose191- solütions were used and 15 % solution was performed. However in some germination tests 20 % sucrose solution has given higher percentages of germination. 3. In some varieties artificial pollination resulted with two times more fruit set than the natural pollination. In 1989 and 1990 the rates of fruit sets were 20.21 % and 18.75 % in the artificial pollinated trees whereas in the naturally pollinated ones they were 10.9 % and 9.68 % resspectively. 4. Usage of P. vera pollen resulted with higher percentages of fruit sets than those of other two species. The corresponding percentages were 21.34 % in 1989 and 21.76 % in 1990. 5. Generally, nut weights were heavier in P. vera pollinated trees than those pollinated with the other two species. However, in some varieties P. atlantica and P. terebinthus pollen caused to get heavier nuts in comparison to that of P. vera. But the differences between the weights of nuts were not found statistically significant. 6. The effects of different pollen in the shelling percentages were not appeared stable. Average shelling percentages were found as 42 % in Kırmızı, 37-42 % in Siirt, 39-43 % in Ohadi, 43 % in Bilgen, and 40 % in Vahidi varieties. 7. The effects of different pollen on the percentages of hull, shell and kernel of the nuts were changed according to varieties. The lowest hull (14.87 %), shell (36.96 %) and kernel (37.00 %) percentages of the nuts were found in Vahidi, Ohadi and Siirt, respectively. The highest kernel percentage was found as 43.00 % in Ohadi variety. 8. Significant differences were found on the effects of various pollen on the splitting of the shells of all the experimental varieties except Bilgen. P. vera pollen resulted with an increase in percentages of splitting of the nuts of different varieties. In 1989 the percentages of splitting were found as 71.13 % with P. vera pollen, 67.80 % with P.-192- atlantica pollen and 55.00 % with P. terebinthus pollen. In 1990 these rates were somewhat decreased and they became 48.45 % with P. vera, 44.85 % with P. atlantica and 44.65 % with P. terebinthus. 9. The percentages of filled nuts obtained by P. vera pollen were found higher than those of the other two species. In 1989, overall averages of filled nuts obtained by artificial pollination were 91.8 % with P. vera, 89.7 % with P. atlantica, 83.1 % with P. terebinthus. In 1990 similar results were obtained with somewhat higher percentages. So the averages were 92.2 % with P. vera, 89.2 % with P. atlantica and 87.8 % with P. terebinthus. Vahidi variety has given a different result because P. atlantica pollen caused with higher percentage of filled and split nuts than those of P. vera and P. terebinthus. The percentages of empty nuts were found less in Kırmızı, Siirt, Ohadi and Bilgen pollinated with P. vera pollen. But in Vahidi variety the amount of empty nuts was increased when it was pollinated with P. vera. 10. The effects of various pollen on the oil and protein contents of the nuts did not seem stable. Average oil and protein percentages of the varieties are as follows: As it is seen Kırmızı, Bilgen and Vahidi are richer in oil and protein contents. According to the results of these experiments it was clearly shown that the pollen of P. atlantica and P.-193- terebinthus can be collected from the mild wintered regions in February or March, stored in deep-freezers for about 20-25 days and can be used in the artificial pollination of pistachio trees grown in Ceylanpanar State Farm at the flowering period. In addition, since the flowering periods of various varieties differed, storage of these pollen in the freezer of a refrigator for 10 to 15 days did not give any negative result on the fertilization of flowers. These findings have given great hopes in the artificial pollination of pistachio nuts with cold stored pollen. However, in this respect, some more detailed and expanded experiments are needed.