Yerli yapım bir tahıl kurutucusuna ait yapısal ve işlevsel özelliklerin belirlenmesi üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 23207
  2. Yazar: KERİM CAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. KURTULUŞ TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
49 6. ÖZET İkinci ürün projesinin, 1982 yılında uygulamaya konulması ile gerek yüksek verimli hibrit tohumların kullanılması, gerekse üretim tekniğindeki gelişmelere bağlı olarak Çukurova Bölgesinde ikinci ürün tarımında önemli gelişmeler sağlanmıştır, ikinci ürün hasat zamanı bölgede yağışların başladığı, hava bağıl neminin yüksek olduğu zamana rastlar. Bu şartlarda söz konusu ürünlerin güvenli depolanması mümkün değildir. Ayrıca artan üretim miktarları bölgede kurutma ve depolama sorununu gündeme getirmiştir. Bu sorunun çözümü için bölgeye dış alımla bir çok kurutma ve depolama sistemleri satın alınmıştır. Bu sistemlerin uygulamaya girmesi, Mayıs 1985'te resmi gazetede yayınlanan kurutma ve depolama sistemlerinden, ithalatta gümrük vergisinin kaldırılmasıyla hızlanmıştır. Bu teşvikten ilk yararlanmalar devlet kuruluşları olmuş, daha sonra büyük üreticiler de bu sistemleri ithal yoluna gitmişlerdir. Bu çalışmada amaç; Çukurova Bölgesinde bugüne kadar yalnızca yabancı teknoloji ve dışalımla kurulan, pahalı yatırım gerektiren kurutma sistemlerinin alternatifi olan yerli kurutucu sistemlerinin çalışmalarım incelemektir. TZDK tarafından 1985 yılında dışalımla getirtilen Opico marka, traktörle çekilir, mobil şase üzerine kurulmuş, traktör kuyruk milinden verilen hareket ile fan-brülör ve helezon götürücüleri çalıştıran kurutucu, 1986 yılında Mersin Sanayi Çarşısı tarafından kopye üretimi gerçekleştirilmiştir. TMO tarafından 1984 yılında getirtilen Mathews marka kurutucu Tekinel Endüstriyel-Izmir firması tarafından benzeri yapılarak piyasaya sunulmuştur ve giderek uygulamada yaygınlık kazanmaktadır. Bu firmanın üretimleri bölgemizde üç değişik modelde (475, 675, 975) verimli bir şekilde çalıştığı gözlenmiştir..50 Yine mobil şaseli bir yapıda olan kurutucu (Petrotti marka) 1990 yılında getirtilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Aynı kurutucuya benzer fakat Çukurova bölge koşullarına göre bazı iyileştirmelerin yapıldığı kurutucu piyasaya 1991 yılı sonunda sunulmuştur. Yürekliler imalat Sanayi tarafından üretilen kurutucunun yapısal ve işlevsel özellikleri bu çalışmada incelenmiştir. Sonuç olarak; yüksek fiat ve dövizle dış ahmbağımhlığıyla getirtilen kurutucuların ülkemiz olanakları, teknolojisi ve yerli bilgi birikimi ile kolaylıkla yapılabildiğini, bu aşamadan sonra kurutma yatırımlarında bu imkanlardan faydalanılması gerektiğini söylemek mümkündür. Bu sayede sağlanan döviz iktisadının yanında, yedek parça, işletme kolaylığı, ucuzluk gibi avantajlarda beraberinde gelecek ve bu etkenler sektöre yeni bir dinamizm getirecektir..
Özet (Çeviri)
51 7. SUMMARY In 1982 there has been an important increase in the production of corn in Çukurova Region due to the developments in production techniques of hibrid and also application of the second crop production project. Storing of these crops in the region has been big problem becouse of both increasing of production and applying of the second crop production. But the cancelation of the customs tax on the equipments for the drying and storage system in the May of 1985, the popularity of these equipments started rising sharply beginning from Çukurova Region to all over the country. By the way the imported equipments made the agricultural mechanization engineers to examine them deeply. The drayer that move freely and that can be trailed by tractors were imported by TZDK in 1985 under the name of“Opico”in 1986, Mersin industrial bazaar produced a cheaper dryer just like“Opico”. The“Mathews”dryer, imported by TMO in 1984, were copied by Teknikel Endüstriel Comp. that became very succesful in market Just like“Mathews”drayer, the“Petrotti”dryer, wich were imported by Trakmak in 1990, were copied by Yürekliler Comp. that becama very succesful in the market. Coming to conclusion, we can say that the production of the dryers, which are still being imported by paying a lot of foreign currency, can completely be done in our country. However, it is not possible to say the same thing for the production of storage systems.