Hamkaya fosfatı uygulanmış toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine toprak solucanlarının etkisi
  1. Tez No: 23208
  2. Yazar: M.BÜLENT TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
-74- 5. ÖZET Saksı denemesi olarak yürütülen bu araştırma, hamkaya fosfatı ve bitki materyali ilave edilmiş toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine toprak solucanlarının etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada kullanılan materyallerden hamkaya fosfatı araştırma toprağına % 0.00 ve % 0.10 düzeylerinde uygulanmıştır. Bitki materyali % 0.00, % 0.625, % 1.25, % 2.50 ve % 5.00 düzeylerinde uygulanmıştır. Ayrıca, deneme topraklarına aşı olarak her bir saksı için 4 'er adet solucan ilavesi yapılmıştır. Deneme“ Tesadüf Parselleri Faktöriyel Deneme Tertibine ”göre ve her bir uygulamanın kontrolları dahil olmak üzere deneme toplam 60 saksıyla yürütülmüştür. Deneme süresince toprak solucanlarının isteklerine uygun olarak, deneme toprakları tarla kapasitesindeki nemde (% 28) ve 15-18*C arasında tutulmuştur. Söz konusu araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıdaki biçimde sıralanabilir. 1) Araştırmada solucan aşılamasıyla toprağın agregat stabilitesi ve organik madde içeriğinde önemli artışlar elde edilmiştir. Ayrıca, solucanla aşılama araştırma toprağının bitki besin elementlerinin ( N,P,K ) içeriklerini artırmıştır. 2) Aynı şekilde bitki materyali uygulamasıyla araştırma toprağının agregat stabilitesi ve organik madde kapsamında artış meydana geldiği gibi, besin elementlerinin ( N,P,K ) bitkiye olan yarayışlılıklarmda da artışlar olmuştur. Bu artışların en yüksek görüldüğü uygulama % 5.00 oranında bitki materyalinin ilave edildiği işlemlerdir.-75- 3) Araştırma toprağının agregat stabilitesini, organik madde, toplam azot, yarayışlı fosfor ve potasyum içeriklerini artırmada en etkin uygulamanın“ Toprak Solucanlı + \ 5.00 bitki materyali ”olduğu saptanmıştır. ' Hamkaya fosfatının fostor yarayışlılığı üzerine etkisi toprak solucanlarının olumlu yönde etkilediği belirlenmiş buna karşılık denemede uygulanan üçlü işlemin ( solucan aşılaması, bitki materyali uygulaması, hamkaya fosfatı ilavesi) fosfor yarayışlılığı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-76- SUMMARY The objective of this experiment was to determine effects of the earthworms on some physical and chemical properties of the soil treated with rock phosphate and plant residue. The levels of rock phosphate added to the soil samples were 0.00 % and 0.10 % and the plant residue levels were 0.00 %, 0.625 %, 1.25 %, 2.50 % and 5.00 %. For inoculation the earthvi'orms were added ( four spciments per. pot ) to pots. Non-inoculated pots were olso included in the experiment. This study was conducted in a randomised plots design with three replications. The experiment totally consisted of 60 pots that including controls. The earthworms kept at 15-18 C and field capacity ( 28 % ) during experiment. The results obtained at the end of the experiment are follows: 1) Aggregate stability ( % ), organic matter content, available N,P and K levels of the soil was increased by the earthworms activity that had been stimulated with increasing levels of the plant materials added to the soil sample.. 2) Aggregate stability, organic matter content and the availibility of plant nutrients ( N,P,K ) of the soil was.also increased by the plant material added to the soil. 3) It was found that the most effective treatment to increase aggregate stability, organic matter content, available plant nutrients ( N,P,K ) of the was to be“ Earthworms inoculation +51 plant materials”.77 îhö interaction batw&Gn öarthMonua inoculation, plant rasidua and rack phosphate was not atatiscieal important howe>ver the earthworms inoculation exerted an important: efface on the concentration of available phosphorus.