Adaptive Clarke-Gawthrop self-tuning control of blood glucose concentration in patients with type I diabetes
Kendinden ayarlanan (self-tuning) uyarlanır Clarke-Gawthrop algoritması ile tip I şeker hastalarının kanındaki glikoz derişiminin denetimi
  1. Tez No: 232132
  2. Yazar: CEYLAN ÇÖLMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET CİHAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, tip I şeker hastalarının kanındaki glikoz derişiminin düzenlenmesi için Clarke-Gawthrop kendinen ayarlanan (self-tuning) algoritmasının adaptif (uyarlanır) biçimi kullanılmıştır. Bu kontrol algoritmasının, insulinin şeker hastalarında şırınga ile vücuda zerki yerine uygulanabilecek otomatik pompalama sistemine entegre edilmesi düşünülmektedir. İşbu algoritma, GlucoSim adlı eğitim amaçlı geliştirilmiş yazılımda, insülin zerketme hızı ayarlan kontrol değişkeni olmak suretiyle, tip I şeker hastalarında glikoz-insülin dinamiğini incelemek üzere kullanılmıştır. Algoritmanın başarımı, değerleri benzetimlerin başında belirlenen bazı önemli parametrelerin değiştirilmesiyle ölçülmüştür. Bu parametreler, başlangıç değerleri, P covaryans matrisi, kandaki glikoz miktarının ayar noktası, ayarlanan kontrol değişkeninin kısıt faktörü ?, insulin klemp değeri, unutma faktörü ? ve kontrol zaman aralığı olarak sıralanır. Benzetimler iki ayrı durum için yapılmıştır: süreç ve bozucu etkenlerin model parametrelerinin hiç bilinmediği birinci durum ve bu parametrelerin yaklaşık olarak bilindiği ikinci durum. Sonuçlar karşılaştırıldığında en iyi başarımın, süreç model parametreleri hiç bilinmediği durumda elde edildiği görülmektedir. Bu da şu parametre değerlerine tekabül etmektedir: kandaki glikoz miktarının ayar noktası 100 mg dl-1, ayarlanan kontrol değişkeninin kısıt faktörü 1.5, insulin klemp değeri 50000 mU dak-1, unutma faktörü 0.5 ve kontrol zaman aralığı 5 dakika olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adaptive Clarke-Gawthrop type of self-tuning controller is used for regulating the blood glucose concentration in Type I diabetic patients. This control algorithm is proposed to be integrated into the automation pumps used by diabetic patients as a replacement for manual insulin injection. The controller is implemented on an educational software, GlucoSim which simulates the glucose-insulin dynamics in Type I diabetic patients with insulin infusion being the manipulated variable. The performance of the controller is investigated by changing some important parameters that should be specified at the beginning of the simulations. These parameters are the initial values of the controller parameters, the covariance matrix P, the setpoint of the blood glucose concentration, the constraint factor ?, the clamp value of the manipulated variable, the forgetting factor ?, and the control interval. The simulations are carried out for two cases: when the process and disturbance model parameters are unknown and when they are approximately known. The best performance is obtained when the process model parameters are unknown. The optimum parameter settings found are then as follows: the setpoint of the blood glucose concentration is 100 mg dl-1, the constraint factor is 1.5, the insulin infusion is clamped when it exceeds 50 000 mU min-1, the forgetting factor is 0.5 and the control interval is 5 minutes.