Interaction between CO and ptsn alloy: A theoretical study on understanding selective CO oxidation
Karbonmonoksitin PtSn alaşımıyla etkileşimi: Karbonmonoksitin seçimli oksidasyonu üzerine teorik çalışma
- Tez No: 232133
- Danışmanlar: PROF. AHMET ERHAN AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Karbonmonoksitin PtSn(110) yüzeyindeki adsorpsiyon özellikleri kuantum mekaniksel hesaplamalar yoluyla incelendi. Karbonmonoksitin tüm olası adsorpsiyon merkezlerindeki adsorpsiyon enerjileri ve geometrileri hesaplandı. Enerji bakımından en tercih edilebilir karbonmonoksit adsorpsiyon merkezi Pt-Pt köprü merkezi olarak bulundu. Karbonmonoksitin PtSn(110) yüzeyi üzerindeki adsorpsiyon özellikleri Pt3Sn(110) ve Pt(110) yüzeyleri üzerindeki özellikleriyle karşılaştırıldı. Köprü merkezleri üzerindeki CO adsorpsiyon kuvvetinin alaşımdaki artan Sn miktarıyla azaldığı görüldü. Seçimli karbonmonoksit oksidasyon (PROX) reaksiyonuna diğer girenler ve ürünlerin, yani H2, CO2 ve O2 gazlarının, PtSn(110) yüzeyindeki adsorpsiyon özellikleri incelendi. Hidrojen atomunu kararlı olarak adsorbe eden tek merkezin Pt-Pt köprü merkezi olduğu bulundu. Kararlı CO2 adsorpsiyonu da sadece Pt-Sn köprü merkezinde gözlemlendi. Atomik oksijen adsorpsiyonu için en tercih edilebilir merkez Sn-Sn köprü merkezi olarak bulundu. H2, CO2 ve O2 gazlarının adsorpsiyon özellikleri PtSn(110), Pt3Sn(110) ve Pt(110) yüzeyleri için karşılaştırıldı. Yüzeyde adsorbe edilen maddelerin yüzey metal atomlarıyla yaptığı etkileşimleri anlamak için adsorpsiyon öncesi ve sonrası enerji düzeyleri lokal yoğunluğu (LDOS) profilleri incelendi. Yüzeydeki Pt atomonun etrafındaki elektron yoğunluğunun, alaşımın içerdiği Sn miktarıyla arttığı ve Sn konsantrasyonun artmasıyla elektronik etkileşimlerin daha düşük enerji seviyelerinde meydana geldiği tüm adsorbe edilen maddeler için gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The adsorption properties of CO on PtSn(110) surface were investigated via quantum mechanical calculations. The adsorption energies and the geometries of CO molecule for all possible adsorption sites were calculated. The energetically most favourable CO adsorption site was found as Pt-Pt bridge site, site B. The adsorption properties of CO on PtSn(110) were compared with those on Pt3Sn(110) and Pt(110). The CO adsorption strength of bridge sites on three surfaces decreased with increasing Sn content. The adsorption properties of other PROX reactants and products, namely H2, CO2 and O2, were also investigated on PtSn(110) surface. Pt-Pt bridge site B was found as the only site adsorbing H atom stably. Stable CO2 adsorption was observed only on Pt-Sn bridge site C on PtSn(110) surface. For atomic oxygen adsorption, Sn-Sn bridge site F was the most favourable adsorption site on PtSn(110) surface. The adsorption properties of H2, CO2 and O2 gases were also compared for the three surfaces, namely PtSn(110), Pt3Sn(110) and Pt(110). In order to understand electronic interactions between the surface metals and the adsorbates, local density of states (LDOS) profiles were examined for bare and adsorbed states of the metal atoms and the adsorbate involved in the adsorption process. The common behaviour observed for all adsorbates was that electronic density around surface Pt atom increased with increasing Sn content in the alloy and the electronic interactions occurred in lower energy levels as Sn concentration in the alloy was increased.