The effect of reuse solution on the high flux polyamide hollow fiber membranes in hemodialysis
Reuse solüsyonunun yüksek akımlı polyamid membranlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 232151
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HİKMET ÜÇIŞIK, PROF. DR. CUMA BİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, hiç kullanılmamış yüksek akımlı polyamid membranlarla, kullanım sonrası tekrar kullanım için yapılan işlemlerden geçmiş yüksek akımlı polyamid membranlar karşılaştırılmıştır. Bu sayede, tekrar kullanım için uygulanan kimyasal işlemin membran üzerindeki etkileri ortaya çıkarmak için mekanik deneylerle birlikte, taramalı elektron mikroskop, atomik güç mikroskop, optik mikroskop teknikleri ile birlikte x ışınları difraksiyonu hiç kullanılmamış ve tekrar kullanıma hazırlanmış membranlar üzerine uygulanmıştır. Mikroskopik teknikler tekrar kullanım çözeltisinin ve mekanik etkilerin malzemenin mikroyapısında ve yüzey durumunda büyük değişiklikler meydana getirdiğini göstermiştir. Mekanik deneyler tekrar kullanım öncesi yapılan işlemin malzemenin mekanik özelliklerini düşürdüğünü göstermiştir. Sonuç olarak tekrar kullanım işlemi malzeme yapı ve membranların yapı ve özelliğini büyük ölçüde değiştirmekte ve kaliteyi düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to question the safety of reuse of high flux polyamide hollow membranes used for hemodialysis, it is imperative to perform several experiments on both virgin high flux polyamide membranes and used fibers left in re-use solutions. SEM and AFM studies performed on virgin and used-processed fiber visualized the morphological changes. Rough wavy structure with defects was seen in used-processed fiber, whereas a smoother surface morphology was seen in virgin fibers. Big deep holes due to pore merging, more elliptical pores and defects were visualized in used-processed fibers. Thus, easy crack initiation and propagation is expected in used-processed fibers. Tensile tests also revealed the difference in mechanical properties of virgin and used-processed fibers and confirmed what was obtained from the SEM and AFM studies. Drop in ductility and toughness was observed in used-processed fibers. This study showed that dialysis environment caused structural changes on membranes which may cause clinical complications.