Differential effects of short light pulses in the dark phase of an L/D cycle on behavioral despair in male Wistar rats
Işık karanlık döngüsünün gece fazındaki ışık darbelerinin erkek Wsitar sıçanlardaki davranışsal çaresizliğe olan etkileri
- Tez No: 232167
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ışık karanlık döngüsünün gece fazında, erken ya da geç saatte verilen 10 dakikalık ışık darbesinin erkek Wistar sıçanlarda davranışsal çaresizlik olgusu üzerine etkileri incelenmiştir. 12 saat ışık ve 12 saat karanlık döngüsünde yaşayan (ışıkların açılma saati 06:00) birbirinden bağımsız gruplardaki sıçanlar (n=8) karanlık başlangıcından 3 ya da 9 saat sonra 10 dakikalık (900 ya da 1350 lükslük lamba) ışık darbesine maruz bırakılmıştır. Kontrol grubu (n=8) ışık uygulanması dışında aynı muameleyi görmüştür. Daha sonra bütün deneklere ışık karanlık döngüsünün ertesi ışık fazında saat 14:00'de 15 dakikalık zorunlu yüzme testi, bundan 24 saat sonraysa 5 dakikalık zorunlu yüzme testi uygulanmıştır. Varyans analizi ışık karanlık döngüsünün gece fazında geç saatte uygulanan farklı yoğunluklardaki ışığın, ikinci yüzme testinde azalan hareketsizlikle belirlenen davranışsal çaresizliğe karşı koruduğunu, erken saatte uygulanan ışığın korumadığını göstermiştir. Gece fazının erken saatlerinde uygulanan ışık pülslerinin hareketsiz kalma süresini azaltma etkisinin olmaması, geç saatte verilen darbelerin antidepresan etkisinin günlük ritimlerdeki faz kaymalarını etkilemesinden kaynaklandığı gösterebilir. c-Fos ekspresyonunda kontrol ve ışık grupları arasından anlamlı bir fark bulmuştur. ZT21 ve ZT15'de verilen ışık darbelerinin Suprachiasmatik çekirdeğin öz bölgesinde yoğun c-Fos aktivasyonuna neden olması faz kaymasını göstermektedir. Kontrol deneklerinde, SCN'in kabuk bölgesinde hafif spontane c-Fos aktivayonu gözlenmiştir. Bu sonuçlar ışığın antidepresan etkisini günlük faz kaymaları üzerinden gerçekleştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of a 10-min light pulse either early or late in the dark phase of the L/D cycle on behavioral despair in male Wistar rats. Independent groups of rats (n=8 each) maintained on a 12L/12D cycle (lights on at 06:00 h) received a 10-min light pulse (either 900 or 1350 lux provided by an incandescent lamp) 3 or 9 h after dark onset. A control group (n=8) was treated similarly except for light exposure. All animals then underwent a 15-min Forced Swim Test (FST) starting at 14:00 in the next light phase of the L/D cycle, followed by a 5-min FST 24 h later. Analysis of variance indicated that exposure to either intensity of light delivered in the late but not the early part of the dark phase of the L/D cycle has protective effect in behavioral despair as indicated by shortened durations of immobility in the second swim test compared to controls. The fact that light pulses in the early part of the dark phase had no ameliorative effect on durations of immobility suggests that the antidepressant property of the late pulses may be due to their differential effect in phase shifting the circadian rhythm. Analysis of c-Fos expression reported a significant difference between the control and light exposure groups. Light exposure at ZT21 and ZT15 induces dense c-Fos immunoreactivity in the core region of the SCN which indicates phase shifting. Slight spontaneous c-Fos immunoreactivity was detected in the shell region of the SCN of the control rats. These results suggest that light may exert its antidepressant effect via circadian phase shifting.