Differential effects of photic stimulation of different wavelengths on behavioral despair in male and female wistar rats
Dişi ve erkek wistar sıçanlarında farklı dalga boylarındaki ışığın davranışsal çaresizlik üzerindeki etkisi
- Tez No: 231884
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
There is ample evidence in both humans and animals that light therapy has ameliorative effect on depression and behavioral despair. However, there is a paucity of studies investigating the mechanism of light treatment using animal models of depression. The present study therefore investigated the effects of light stimulation of different wavelengths presented in the late dark phase of an L/D lighting cycle on behavioral despair. Adult male Wistar rats were randomly assigned to a control and two experimental groups (n=8 for each). Animals were exposed to a 10-min pulse in the blue or red region of the visible spectrum, late in the dark phase of the L/D cycle (0400 h) at approximately 1300 lux. This manipulation was followed by forced swim test (FST) procedure starting from the very next day. Moreover, light induced c-Fos immunoreactivity in the Suprachiasmatic Nucleus (SCN) had been investigated to assess the subdivisions involved in the process. Results of the present study indicated that a short pulse of blue light has ameliorative effect for male rats, but not for female rats. Moreover, blue and red light administration aggrandized c-Fos immunoreactivity in the ventrolateral region of the SCN.
Özet (Çeviri)
Işık terapisinin hem insanlar, hem de hayvanlar için depresyon ve davranışsal çaresizlik üzerinde iyileştirici etkileri bulunduğunu gösteren çok sayıda bulgu mevcuttur. Ancak, hayvan modelleri kullanılarak yapılan ve ışık tedavisinin işleme mekanizmasını araştıran çalışma sayısının yetersiz olduğu görülmektedir. Bu nedenle, mevcut araştırma, A/K aydınlatma döngüsünün karanlık evresinde uygulanan farklı dalga boylarının davranışsal çaresizlik üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemiştir. Yetişkin erkek Wistar şıçanları rastlantısal olarak bir kontrol grubuna yahut iki deney grubundan birine atanmıştır (her grup için s=7). Hayvanlar, A/K döngüsünün karanlık evresinde (0400 h) görülebilir tayfın mavi veya kırmızı tabakasında takriben 1300 lux?ta 10 dakikalık vuruma tabi tutulmuşlardır. Bu manipülasyonu hemen ertesi gün başlatılan zoraki yüzme testi (Forced Swim Test) süreci takip etmiştir. Buna ilaveten, süreçte etkin olan altbölümlerin değerlendirilmesi amacı ile Suprakiazmik Nükleus (SCN)?ta ışıkla harekete geçen c-Fos imünoreaktivitesi incelenmiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları kısa vurumlu mavi ışığın erkek şıçanlar üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu, ancak aynı etkinin dişi sıçanlar için bulunmadığını göstermiştir. Ayrıca, mavi ve kırmızı ışık uygulamalarının SCN?nin ventrolateral bölgesindeki c-Fos imünoreaktivitesini arttırdığı görülmüştür.