Yarseli sulama birliğinin sulama işletmeciliği yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of Yarseli water user association depend on irrigation management
  1. Tez No: 232174
  2. Yazar: MEHMET FATİH TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMET ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma, Yarseli sulama birliğinin sulama işletmeciliği yönünden değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Sulama randımanı %47 ile %62 arasında bulunmuştur. Genel Sulama Planlaması ile Planlı Su Dağıtım Raporu arasındaki uyum %95-100 aralığında değişmiştir. Proje öncesi ve sonrası ürün desenleri çok büyük oranda değişmiştir. Pamuk alanı %56 önerilirken %76 düzeyinde gerçekleşmiştir.Sulama oranı yıllara bağlı olarak %70'ler düzeyinde seyretmektedir. P1 ve P2 pompaları sulaması gereken alanların yaklaşık %30-35'ini sulayabilmiştir. P3 pompa istasyonu P1 ve P2 istasyonlarına kıyasla daha yüksek performansla çalışmıştır. Pompa yeterliliği, su gereksiniminin maksimum olduğu temmuz ve ağustos aylarında ortalama %63-64 gerçekleşmiştir.Yarseli sulama birliğinin toplam işletme masrafları içerisindeki en büyük payı ortalama %91.5 ile enerji giderleri oluşturmaktadır. Personel giderlerinin toplam maliyet içerisindeki ortalama oranı %4.3' tür. 1000 m3 suyun maliyeti 2002 ve 2006 yılları arasında 14 ile 31 YTL/1000m3 aralığında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to evaluate of Yarseli Water User Association irrigation system depend on irrigation management.The irrigation efficiency was found between 47% and 62%.The agreement between General Irrigation Planing and Planned Water Distribution Report was 95 and 100%. Cropping patterns before and after project changed radically. The cotton area was recommended with 56% but it was realized with 76%.Irrigation ratio was ranged almost 70 % depend on years. P1 and P2 pumping units could be irrigated almost 30-35% of project area. P3 pumping station was more perform than P1 and P2. Pumping sufficiency was realized average 63-64% at maximum water requirement period which was July and August months.Electricity charge percentage was begun average 91.5% in total management charge of Yarseli water user association. The average ratio of personal charge in total charge was 4.3%. The income of 1000 m3 water was ranged from 14 to 31 YTL per 1000 m3 between 2002 and 2006 years.