Tombak (Göksun-Kahramanmaraş) mevkii soğuk su kaynaklarının hidrojeokimyasal olarak incelenmesi
Environmental isotope characteristics and medical geology aspectsof drinking water sources of Tombak (Kahramanmaras)
- Tez No: 493809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tombak alanı, Kahramanmaraş şehir merkezinin kuzeybatısında yer alır ve sayısız soğuk kaynağı barındırır. Bu çalışmanın temel amacı, bu soğuk kaynak sularının hidrojeokimyasını, izotop jeokimyasını ve çevresel jeolojinin özelliklerini araştırmaktır. Cangı (CG-1), Yareli (YR-2) ve Taşpınar (TP-3) Tombak alanı, Maden kompleksinin üzerinde Göksun ofiyolitlerinin üzerine yerleştiği bir fay zonunda yer almaktadır. Örnekleme yerleri Sürgü fayının Çardak-Ericek kesiminin güneyinde; Göksun Ofiyoliti, ısotropik gabro, serpentanit, harzburgit ve katmanlı gabro ile temsil edilirken Orta Eosen yaşlı Maden kompleksi, temel volkanikler, çört ve pelajik kireçtaşları ile temsil edilmektedir. Mevsimsel değişimleri daha iyi anlamak için, 5 ay süreyle örnekleme kampanyası boyunca su örnekleri toplandı. Su kalite parametreleri (sıcaklık, pH-Eh, alkalinite, anyon-katyon konsantrasyonları, iyot analizleri, metal konsantrasyonları ve çözünmüş oksijen) yanı sıra çevresel izotopik değerler su numunelerinin (18O, 2H ve 3H) miktarları saptanmıştır. Bu soğuk bahar sularının içki ve tarım amaçlı olarak uygun olup olmadığını belirlemek için sonuçlar ayrıntılı olarak araştırılmıştır. Buna ek olarak, Tombak içme sularının iyot konsantrasyonları tespit limitinin altındadır. ABD'de içme sularının ortalamaiyod konsantrasyonlarının 4 μg / L olduğu göz önüne alındığında, Tombak suları iyot bakımından çok eksiktir (0 μg / L) bu nedenle guatr bozuklukları bu bölgede yaşayan insanlarda yaygındır.
Özet (Çeviri)
Tombak area is located in northwest of Kahramanmaraş city center and hosts numerous cold springs. The main objective of this study is to investigate hydrogeochemistry, isotope geochemistry and environmental geology characteristics of these cold spring waters. Three main springs in the study are: Cangı (CG-1), Yareli (YR-2) and Taşpınar (TP-3) Tombak area is located on a fault zone on which Maden complex is overlain by Göksun ophiolites.Sampling locations are located south of the to Çardak-Ericek fragment of the Sürgü fault. The Göksun Ophiolite is represented by ısotropic gabbro, serpentanite,harzburgite and layered gabbro while mid-Eocene aged Maden complex is represented by basic volcanics, chert and pelagic limestones. To better understand the seasonal variations, water samples were collected every month during five month long sampling campaign.Water quality parameters (temperature, pH-Eh, alkalinity, anion-cation concentrations, metal concentrations and dissolved oxygen) as well as environmental isotopic values of the water samples (18O, 2H and 3H) were determined. Results were investigated in detail to determine if these cold spring waters are suitable for drinking and agricultural purposes. In addition, the iodine concentrations of Tombak drinking waters are below the detection limit. Considering that the averageiodine concentrations of drinking waters in the USA is 4 µg/L, Tombak waters are very deficient in iodine therefore goitre disorders are common people living in this area.