Buğdaysamanının toprakta değişik nem içeriklerinde parçalanması ve CO2 üretimine etkisi
- Tez No: 23219
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
63 ÖZET Laboratuvar koşullarında 30-32 °C arasında değişen oda sıcaklığında, silindir seklindeki deneme kaplarında yürütülen bu çalışmanın amacı, samanın değişik nem düzeylerindeki toprakta parçalanması esnasında topraktan çıkan C0=Tnin toprağın biyolojik aktivitesi olarak saptanmasıdır. Bu amaçla menzilat serisinden alman toprak örneğinden 3765 gr toprak, 3 parelelli olarak tartılıp silindir kaplara konulmuştur. Her silindir kaba 5“er gr olmak üzere, 2-3 cm boyunda kesilmiş buğday samanı yüzeysel olarak toprağa karıştırılmış ve ayrıca samansız kontrol hazırlanmıştır. Daha sonra tüm topraklara sırasıyla %16.21, %22.69. %27.42. %33.34, %48.72 nem içerecek şekilde su verilmiş ve denemenin sonuna kadar toprakların sürekli bu nem içeriklerinde kalması saglanılmaya çalışılmıştır. Deneme silindirindeki toprağın biyolojik aktivitesine bağlı olarak yeterli düzeyde absorbsiyon çözeltisi konularak, silindir kaplar lastik bantla hava almıyacak şekilde kapatılmıstır. Aynı şekilde topraksız bir kontrol deneyi hazırlanmıştır. Deneme kapları laboratuvardaki oda sıcaklığında 2-4 saat denemeye bırakılmıştır. Denemenin sonunda, beherdeki bazın CO^le birlesmeyen kısmı geri titrasyonla bulunmuştur. Ayrıca denemenin ilk ve son günlerinde dehidrogenaz ve sakkaraz enzim aktivitesi ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre, C0S üretiminin samansız toprağa göre samanlı topraklarda daha yüksek olduğu ve artan nem içeriğine bağlı olarak arttığı, en uygun nem içeriğinin tarla kapasitesindeki nem içeriği olduğu görülmüştür. Ayrıca 'COs üretiminin artan güne bağlı olarak azaldığı gözlenmiştir.64 Yine sonuçlardan görüleceği gibi deh i dr oge naz enzim aktivitesi CO.» ”de olduğu gibi artan güne bağlı olarak azalmış ve en yüksek dehidrogenez enzim aktivitesi tarla kapasitesindeki nem içeriğinde bulunmuştur. Sakkaraz enzim aktivitesinde ise önemli bir değişiklik gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
by back titration. Dehydrogenase and sakkarase enzyme activities were also measured at the first and last days of the test. According to the date obtained the COa production is more in the soils with straw than the soil without. The optimum moisture content was also found to be the field capacity of the soils. CO» production found to decreases day by day. As we see from the result the dehydrogenase enzyme activity decreased day by day as it was in COsa and the maximum dehidrogenase enzyme activity was found at in field66 capacity moisture contants. However there was no important change in the sakkarase enzyme activity.