Umbilikal ve uterin atardamar doppler işaretlerinden hamileliğin değerlendirilmesi ve myoma uterinin tespiti
The assesment of gestation and diagnose of myoma uteri using umbilical and uterine artery doppler signals
  1. Tez No: 232252
  2. Yazar: FATMA LATİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Doppler ultrasonografi tıp alanın genelinde kullanıldığı gibi son zamanlarda obstetrik ve jinekolojik alanda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Doppler ile elde edilen hemodinamik bilgiler ışığında obstetrik ve jinekolojide daha önceden araştırılmayan pek çok fizyolojik parametre değerlendirilebilmektedir.Tez çalışmasının birinci ve ikinci bölümünde; çalışmanın amacı ve kapsamı, literatürdeki Doppler işaretlerinin obstetrik ve jinekolojik alanda kullanımı, Doppler işaretleri için işaret işlemede kullanılan analiz yöntemleri ve çalışmaların sonuçları verilmiştir. Üçüncü bölümde; çalışmada Doppler işaretlerini analiz etmek için kullanılan işaret işleme yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümde; hamile bayanlardan hamileliğinin ikinci ve üçüncü dönemlerinde umbilikal atardamarlarından alınan Doppler işaretlerinin analizi ile hamileliğin iyilik hali değerlendirilerek klasik Doppler indekslerinin hassasiyeti araştırılımış ve yeni indeksler ortaya konmuştur. Ayrıca Doppler ultrasonografinin jinekolojik uygulaması olarak myoma uterili ve sağlıklı bayanlardan kaydedilen uterin atardamar Doppler sinyalleri kullanılarak bayanlarda myom varlığı durumunda kan akışındaki değişimler incelenerek standard Doppler indekslerine ek olarak yeni indeksler ortaya konmuştur. Altıncı bölümde genel sonuçlarla beraber tartışma ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, Doppler ultrasonography has been widely used in obstetrics and gynecology as well as general medicine. In light of the homodynamic information gathered by the Doppler, many physiological parameters that could not be investigated in obstetrics and gynecology can now be evaluated.In the first and second chapters of this dissertation, purpose and scope of the study, the use of Doppler signals in literature in obstetrics and gynecology, analysis methods used in processing Doppler signals, and the results of the study are presented. In the third chapter, information is provided about the analysis methods used in processing Doppler signals. In the fourth and fifth chapters, the sensitivity of classical Doppler indices has been investigated and new indices have been proposed by analyzing the Doppler signals collected from the pregnant women?s umbilical arteries during the second and third periods of their pregnancy, and evaluating the healthiness of their pregnancy. Also, new indices has been proposed in addition to the standard Doppler indices by analyzing the changes in blood flow in the existence of myom in women by using myom uteril as a gynecologic application of Doppler ultrasonography and the uterine artery Doppler signals recorded from healthy women. In the sixth chapter, the general results, discussions and suggestions are presented.