Preterm eylemde antenatal betametazonuygulanmasının umbilikal, uterin ve ortaserebral arter kan akımı ve fetal biyofizikskorlama üzerindeki etkisi
The effect of antenatal betamethasone on biophysical profile and doppler velocimetry of fetal and uterine arteries and apgar scores in healthy preterm fetuses
- Tez No: 705772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ, DOÇ. DR. NECİP ÖMER KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son adet tarihine bakılmaksızın 37. gebelik haftasından önce sonlanan tüm gebeliklere prematüre doğum denmektedir. Prematüre bebekler tüm yenidoğanların % 10' unu oluşturmakla birlikte neonatal mortalite ve morbiditenin % 80' i bu grupta görülmektedir. Neonatal komplikasyonları azaltmak için antenatal dönemde kortikosteroidler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Biz de bu çalışmamızda preterm eylem tanısı konmuş hastalarda uygulanan antenatal betametazonun intrauterin dönemde fetus üzerinde yaptığı etkilerin değerlendirilmesini amaçladık. Bu amaçla hastanemizin doğumhane bölümüne yatırılan preterm eylem tanısı konumuş 40 hasta incelendi. Demografik özellikler ve Doppler indekslerini karşılaştırmak için kontrol grubu oluşturuldu, Kontrol grubuna, polikliniğe rutin gebelik takibi nedeniyle başvuran 26-34. gebelik haftasındaki 40 ardışık gebe dahil edildi. Çalışma grubuna, 26-34. gebelik haftası anında tek canlı gebeliği olan, membranları intakt, kronik maternal hastalığı olmayan gebeler alındı. Çalışma grubundaki hastalara önce biyofizik profil ile uterin, umbilikal ve orta serebral arter kan akımlarının Doppler indekslerine (PI, RI, S/D) bakıldı. Daha sonra hastalara 24 saat arayla 12 mg betametazon intramuskuler olarak uygulandı. Uygulamadan sonraki 48. ve 96. saate biyofizik profili ile Doppler değerlerine tekrar bakılarak başlangıç düzeyi ile karşılaştırıldı. Çalışmanın istatiksel analizinde, SPSS programı ve bağımsız değişkenlerde T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of antenatal betamethasone administration on fetal biophysical activities, Doppler flow indices of the fetal and uterine arteries and neonatal apgar scores. Design: Prospective controlled study Setting: Etlik Zübeyde Hanım Women's Hospital Patients: Forty women at risk of preterm delivery between 26-34 weeks gestation were taken as study group. 40 pregnant women with the same demographic characteristics and the same gestational age were taken as controls. Interventions: Patients in study group received two consecutive doses of intramuscular betamethasone 24 hours apart. Fetal biophysical profile and Doppler examinations were performed prior to (0 h), 48 h and 96 h after administration of the first dose. We used Friedmans test and one way analysis of variance of repeated measures All patients were followed until delivery and evaluated for apgar scores Main outcome measures: Effects of antenatal betamethasone administration on fetal biophysical activities and Doppler flow indices. Results: Study and control group were similar in respect to demographic charecteristics and basal doppler values. Biophysical profile were normal before betamethasone in all patients.