İşlemci tabanlı LED ekran kontrolü
Microcontroller based LED display control
  1. Tez No: 232254
  2. Yazar: NEDİM GEZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında günümüzde kullanılan ekranlar incelenmiş, avantajları ve dezavantajları anlatılmıştır. LED ekranların sürülmesinde karşılaşılan fazla rengin görüntülenememesi ve yüksek yenileme oranının yakalanamaması gibi problemler ve bu problemlerin çözüm yolları araştırılmıştır.Tez çalışmasında Renesas R8C/25 işlemcisi kullanılarak bir LED ekran sürücüsü tasarlanmıştır. Sürücü bilgisayardan aldığı uygun çözünürlükteki resim dosyalarını önce hafızasına kaydederek ekrana göndermektedir. Bu çalışmada ekranda oluşturulan görüntünün kalitesi ile çözünürlük, renk sayısı, yenileme oranları arasındaki ilişki incelenerek sistemin gereksinimleri ortaya konulmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde yapay ışık kaynaklarından ve yapılan çalışmanın amacı açıklanmıştır.İkinci bölümde LED teknolojisi, tarihçesi, parametreleri, avantajları ve dezavantajları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde günümüzde kullanılan ekran türleri ve birbirleri ile karşılaştırılması yapılmıştır.Dördüncü bölümde ise LED ekranlar ve parametreleri irdelenmiş, Renesas tabanlı sistem tanımlanmıştır.Beşinci ve son bölümde ise sonuçlar ortaya konmuş ve öngörüler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, today?s displays have been compared and their advantages and disadvantages have been studied. Problems that designing LED display like low refresh rates, low total color have been discussed and solutions have been explained.In the study Renesas R8C/25 microcontroller have been used and established a LED graphic display driver. This driver takes datas from the computer and keeps them on its flash, and sends to the display. Refresh rate, quality and pixel rate of the photos on the display are discussed.In the first chapter, light sources and purpose of this study have been explained.In the second chapter of this thesis, technology of LED , history, parameters, advantages and disadvantages have been explained.In the third chapter, CRT and LCD displays have been studied and compared.In the fourth chapter, LED displays and parameters and Renesas R8C/25 based system have been explained.In the last chapter, results which are obtained in this study have been discussed and some ideas have been suggested.