Dalgacık dönüşümü kullanılarak taşıyıcı interferometri OFDM sisteminin gerçekleştirilmesi ve bit hata oranı başarımının incelenmesi
Implementation of carrier interferometry OFDM system using of wavelet transform and bit error rate performance investigation
  1. Tez No: 232294
  2. Yazar: BİLGİN YAZLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL ÇİFLİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Dikgen Frekans Bölmeli Çoğullama tekniği (Orthogonal Frequency Division Multiplexing: OFDM)'nde Taşıyıcı İnterferometri(Carrier Interferometry: CI) kodlarının dalgacık dönüşümü ile kullanılması incelenmiş ve dalgacık dönüşümlü OFDM sistemin Bit Hata Oranı(Bit Error Rate: BER) başarımı bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu tez çalışmasında daha iyi bit hata oranı başarımı elde etmek için OFDM sistemde dalgacık dönüşümü kullanılmıştır.OFDM sistemlerde Taşıyıcı İnterferometri kodlarının kullanılması ile sistemde bit hata oranı başarımı ve Tepe ? Ortalama Güç Oranı(Peak To Average Power Ratio: PAPR) kazancı bakımından olumlu kazanımlar elde edilmektedir. CI kodların diğer bir yararı ise, OFDM sistem üzerinde gerçeklendiğinde frekans çeşitlemesi özellikleri sergilemeleridir.Bu tez çalışmasının amacı Taşıyıcı İnterferometri kodları yerine dalgacık dönüşümleri kullanarak CI-Dalgacık/OFDM sisteminin gerçekleştirilmesini sağlamak ve daha iyi bit hata oranı başarımı elde etmektir. Sistemin bit hata oranı başarımı Eklenebilir Beyaz Gauss Gürültüsü(Additive White Gaussian Noise: AWGN), Rician ve Rayleigh sönümlü kanallarında incelenmiş literatürdeki bit hata oranı başarımları ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of wavelet transform as Carrier Interferometry (CI) codes in OFDM system and bit error rate performance of wavelet based OFDM system is investigated. In this thesis for a better bit error rate performance, wavelet transform is used in OFDM system.It is possible to get positive advantages in bit error rate and PAPR gain by use of Carrier Interferometry codes in OFDM systems,. One of the advantages of CI codes is their Frequency diversity properties in OFDM systems.The aim of this thesis is to realize CI-Wavelet OFDM system by use of wavelet transform instead of Carrier Interferometry codes and to perform better bit error rate performance. Bit error rate of the proposed system is carried out over AWGN, Rician and Rayleigh Fading Channels and the results are compared with results in literature.