İntegral dönüşümler kullanılarak cisimlerin profillerinin belirlenmesi
Profile measurement of objects by using integral transforms
  1. Tez No: 238534
  2. Yazar: ÖZLEM KOCAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZEL, PROF. DR. SERHAT ÖZDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışmasında, bir dijital projektör ve bir CCD kameradan oluşan standart ızgara yansıtma tekniği kullanılarak, integral dönüşümler ile cisimlerin üç boyutlu profillerinin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Hedef cismin yüzey profili, çapraz optik eksen geometrisi ile deneysel olarak ele alınmıştır. (x,y) ile tanımlanan iki boyutlu uzayda taşıyıcı frekans ile iki boyutlu bir ızgara deseni oluşturulmuştur. Bu desen ile alınan hedef cismin görüntüleri, cismin üç boyutlu görüntüsüne ulaşmak için, Fourier dönüşümü, S-dönüşümü ve Morlet, Paul ve DOG dalgacıkları ile sürekli dalgacık dönüşümleri kullanılarak analiz edilmiştir. Faz-gradyan ve faz teknikleri, ızgara deseninin sürekli dalgacık dönüşümü ve S-dönüşümü için sunulmuştur. Sonuçta, bu tekniklerin benzeşim ve deneysel uygulamaları karşılaştırılmış, diğer olası uygulama alanları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 3D profile measurements of objects are tested with integral transforms by using a standard fringe projection technique consisting of a CCD camera and a digital projector. The surface profile of a rough object is studied experimentally with crossed optical axes geometry. A two dimensional fringe pattern by introducing the carrier frequencies in two spatial directions, x and y, is analyzed with Fourier transform, S-transform and continuous wavelet transform (CWT) based on Morlet, Paul and DOG wavelet algorithms. Phase gradient and phase methods are presented for CWT and S-transform of the fringe pattern. At the end, results of simulation and experimental application of these techniques are compared and other possible application areas discussed.