Kamera kalibrasyonunda yapay zeka tekniklerinin uygulanması
Application of artificial inteligence techniques in camera calibration
  1. Tez No: 232299
  2. Yazar: EMRE BENDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kamera kalibrasyonu özellikle fotogrametri, görüntü işleme ve bilgisayar görme alanlarında kullanılan klasik problemlerden birisidir. Kamera kalibrasyonu ihtiyaç duyulan alanlarda genellikle ön işlem olarak tanımlanır. Yönelim kestirme, görüntü doğrultma kamera kalibrasyonunun kullanıldığı işlemlere örnek olarak verilebilir.Günümüze kadar birçok kamera kalibrasyon metodu geliştirilmiştir. Geliştirilen her yeni metot ya kendisine temel kabul ettiği metoda yeni bir çözüm stili getirmiş ya da yeni parametreler eklemek suretiyle sistem değiştirilmiştir.Kamera kalibrasyon metotlarının çözümünde tekniğin türüne uygun olarak değişik algoritmalar kullanılmaktadır. Lineer metotlar için en küçük kareler yöntemi, lineer olmayan daha karmaşık sistemler için ise değişik optimizasyon algoritmaları kullanılmaktadır. Bu algoritmalara bakıldığı zaman en çok türeve dayalı Levenberg Marquardt algoritmasının kullanılmakta olduğu görülebilmektedir.Bu tez çalışmasında değişik kalibrasyon metotlarında daha önce sık kullanılmayan ya da hiç kullanılmamış farklı sezgisel algoritmalar denenmiş ve sonuçlar gözlenmiştir. Kullanılan optimizasyon algoritmaları içersinde yeni bir algoritma olan Yapay Arı Algoritması (ABC) ve Diferansiyel Gelişim Algoritması (DGA) temel algoritmalar olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Camera calibration is one of the mostly used classical problem especially in the fields of photogrammetry, image processing and computer vision. Camera calibration is a predetermined task of application fields. Pose estimation, image rectification are the examples of applications using camera calibration.Many camera calibration methods have been developed so far. A new method can produce a new solution style to based method or can update this method as adding new parameters.Different types of algorithms are used in camera calibration methods according to type of the techniques. Last square estimation is convenient for linear calibration methods, on the other hand for non-linear calibration methods, different types of optimization algorithms are being used. When the applications considered, it can be noticed that Levenberg Marqurdt algorithm based on derivation is mostly used one.In this thesis different heuristic optimization algorithms that used rarely or never used before in camera calibration was studied with some calibration methods. the optimization algorithms used in this thesis, Aratificial Bee Colony Algorithm and Differential Evolution Algorithm were used mainly