Doğal gaz yakan sistemlerde enerjinin geri kazanılmasının araştırılması (Ekonomizör irdelemesi)
- Tez No: 23230
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Doğal gazın yurdumuzda kullanılmaya başlanmasının yakın bir geçmişi vardır. Sanayimizde de kullanılmaya yakın zamanlarda başlanmıştır. İlk olarak doğal gaz hakkında genel bilgiler ve özellikleri verilmiştir. Daha sonra, doğal gazın yanması sonucu oluşan gazlar stokiometrik ve yarı yanma durumundaki değerler, yanmanın kontrolü için Oswald diagramının çiziminde gereklidir. Bunun için doğal gazın stokiometrik ve yarı yanma durumlarındaki formülleri ve değerleri belirlenmiştir. Çizilen bu Oswald diagramı fabrikada yapılan baca gazı ölçümü için önemlidir. Ayrıca gerçek yanma durumundaki değerler dizayn edilecek geri kazanım sistemi için gereklidir. Tezin sonunda, doğal gaz yakan bir fabrikadan alınan. verilere göre bir geri kazanım sistemi dizayn edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The use of natural gas in the world and in our country has started in recent years. Firstly, there is given about natural gas, general information and its specifications. And then, after burning the natural gas, in the case of stochiometric and semi com bustion, we need Oswald diagram to control the combustion. That's Why there is given the formulas of the combustion. On the other hand, this diagram is important for the measure ment of gas analysis in the factory. The real combustion of natural gas is necessary for designing the heat recovery system. At the end of the thesis, with the data given by the factory wich use natural gas, a heat recovery system is designed.