Elektrik enerji sistemlerinin tek merkezden yönetilmesi ve kontrolü
  1. Tez No: 23231
  2. Yazar: FARUK İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Güç sistemleri büyüdükçe, enerji iletim hatları, istasyonlar, transformatörler ve güç kesicilerinin sayısı da arttı. İşletilmesi daha karmaşık hale gelen bu sistemin, bugün enerji kontrol merkezi denilen yerlerden gözlemlenmesi ve yönetilmesi bir zorunluluk halini aldı. Bu merkezler sayesinde sistemin güvenilirliği ve Ekonomik performansı da arttı. Fakat bu demek değildir ki bu merkezler olmaz ise enerji sisteminin işleyişi tamamen durur. Örneğin kontrol merkezleri ile kontrol edilen elemanlar arasındaki haberleşme bağı kopsa, enerji sistemi küçük bölgeler halinde çalışmasını sürdürür. Ama bunun yanında sistemin güvenilirliği ve ekonomik performansı da düşer. Altı ana bölümden oluşan bu tezde, Güç sistemlerinde kontrol ve kumandanın nasıl yapıldığı ana hatlarıyla anlatılmaya çalışıldı. Konunun girişi olan birinci bölümden sonra gelen ikinci bölümde SCADA ve güç sistemlerinin kontrolü anlatıldı. Üçüncü bölümde, genel olarak bütün kontrol sistemlerinin yapısı anlatıldı. 4.,5. ve 6. bölümler sırasıyla Japonya, Amerika ve Türkiye' deki uygulanmış bazı örnekleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As power system increased in size, so did the number of lines, substations, transformers, switchgear and so on. Their operation and interactions became more complex; therefore, it became essential to monitor this information simultaneously for the total system at a focal point, which is now called an ENERGY CONTROL CENTER. A fundamental design feature of energy control centers is that they increase system reliability and economic feasibility. This is essentially a fail-safe type of operation. In practice, all communication links between equipment and the control center could be interrupted and the electric service maintained. For example most systems maintain“local”as opposed to centralized control of protec tive switchgear which must function within several cycles of the 60 Hz line upon detection of an overload. This study consists of six sections. First section is an introduction. At the second section SCADA and Control of Electric Power Systems have been presented, generally. General structure of control systems has been studied at the third section. Other three sections include some applied examples in the world and Türkiye. Forth section is an example, which is applied in Japan, about how to control faults in the power system. Fifth section is also an example, which is applied in U.S.A., about voltage and reactive power control. Finally, sixth section is an example in Türkiye. It has been tried to explain how to control and manage interconnected network in Türkiye. VI