Defne yapraklarından süperkritik ekstraksiyon ile esansiyel yağ eldesi
  1. Tez No: 23229
  2. Yazar: FATMA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESEN BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu çalışmada, süperkritik ekstraksiyon yöntemi ile karbondioksit gazı kullanılarak defne yaprağından esansi- yel yağ eldesi incelenmiştir. Yağ verimini etkileyen çalışma koşulları, basınç için 80-110 atm., sıcaklık için 40-60 C, ekstraksiyon süresi için 2-6 saat ve tanecik boyutu için -1000+560yU. olarak seçilmiştir. Defne esansiyel yağının süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu deneyleri bu amaç için tasarlanmış ve yaptı rılmış bir litre hacminde paslanmaz çelik bir otoklavda gerçekleştirilmiştir. Ekstraksiyon öncesi ve sonrasında yapılan su destilasyonu deneylerinin sonuçları, süperkritik akışkan ekstrak siyonu ile çekilen esansiyel yağın miktarı hakkında bilgi vermiştir. Ekstraksiyon parametrelerinin süperkritik kar bondioksit ekstraksiyonu ile elde edilen esansiyel yağın bileşimi üzerindeki etkileri ise gaz kromatografisi yöntemiyle incelenmiştir. Deneysel sonuçlara göre, sabit sıcaklıkta basınç arttıkça (100 atm'e kadar) yağ verimi hızla artmakta, daha sonra azalmaktadır. Ayrıca, en yüksek yağ veriminin sağlandığı optimum koşullar 40 C, 100 atm. ve 4 saat olarak saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the supercritical fluid extraction of essential oils from laurel leaves by employing carbondioxide was performed. The effects of experimental parameters such as pressure, temperature, extraction period and particle size on the extraction yields were observed. The pressure, temperature, extraction period and particle size ranges used, were 80-110 atm., 40-60°C, 2-6 hours and -1000 + 560 M.., respectively. Superciritical carbondioxide extraction of essential oil from laurel leaves was carried out in a one liter capacity stainless steelbatch autoclave which was designed and manufactured for this purpose. The water distillation of each sample was done before and after its supercritical fluid extraction to determine the amount of extracted essential oils. The effects of extraction parameters on the composition of the essential oils extraction by supercritical carbondioxide were investigated by gas chromatographic methods. The results showed that the essential oil yield increased rapidly with the increasing pressure (until 100 atm.) at constant temperature and later decreased. The optimum conditions necessary for high essential oil yields were determined to be 40 C, 100 atm and 4 hours. Vlll