Silisyum ve fosfor halojenürlerin halkalı bileşiklerle reaksiyonlarının incelenmesi
The investiigation of reactions of silicon and phosphorus halides with cyclic compounds
  1. Tez No: 232326
  2. Yazar: NİLAY KAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİHA BEGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma kapsamında, silisyum ve fosfor halojenürlerin halkalı bileşiklerle reaksiyonları incelenmiştir. Başlangıç maddesi olarak trifenilklorosilan (I) ve klorodifenil fosfin (II) bileşikleri kullanılmıştır.Bu çalışmanın amacı, yukarıda bahsedilen fenol türevleri, pridin türevleri ve heterohalkalı bazı bileşiklerle, trifenilklorosilan ve klorodifenil fosfinin reaksiyonlarını incelemek, reaksiyon şartlarını belirlemek ve sentezlenen bileşiklerin yapılarını aydınlatmaktır.Bütün reaksiyonlar, kullanılan maddelerin havanın oksijenine ve nemine karşı duyarlı olmasından dolayı kuru argon (inert ortam) atmosferinde yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the reactions of silicon and phosphorus halides with some cyclic compounds were investigated.Triphenlychlorasilane (I) and chlorodiphenlyphosphine (II) were used as starting materials.The structures of cyclic compounds (III-XV) used in experiments are shown.The purpose of this study was to determine reaction parameters of phenol pyridine derivatives and some heterocycles with (I) and (II) and to determine the optimal conditions and alucidate the structures of the compounds.Since the compounds used in experiments are air and moisture sensitive, experimental studies were done under dry argon.