Bazı polifenollerin tayinine yönelik kayısı homojenat temelli biyosensör hazırlanması
Apricot homogenate-based biosensor preparation for detection of some polyphenols
- Tez No: 232328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKYILMAZ, DOÇ. DR. İSMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya Mühendisliği, Biochemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Fenolik bileşikler, organik kirleticilerin büyük bir grubunu oluşturmaktadır. Bu bileşikler pek çok endüstriyel proseste kullanılmakta olup, aynı zamanda bir çok doğal organik bileşiğin yıkım ürünüdür. Düşük konsantrasyon seviyelerinde, polifenollerin parçalanması sonucu oluşan fenolik bileşiklerin belirlenmesi onların toksisitesinin verilmesi açısından çok önemlidir.Bu tez kapsamında polifenol oksidaz enzimince zengin olan kayısı dokusu kullanılmış ve oksijen elektrodu yüzeyine immobilize edilerek fenolik bileşikler için verdikleri biyosensör cevapları ve tayin aralıkları belirlenmiştir. Çalışmada biyoaktif tabaka bileşenlerinin optimizasyonu yapılmış ve kayısı homojenatı miktarı 0,118 g/cm2, jelatin miktarı 6,64 mg/cm2 ve glutaraldehit oranı % 2,5 olarak bulunmuştur. Optimizasyon çalışmalarında, optimum koşullar olarak 50 mM, pH:8,5 sodyum-fosfat tamponu ve 37 oC bulunmuştur. Ayrıca biosensörun tayin aralığı, termal kararlılık, operasyonel kararlılık, tekrarlanabilirlik, substrat spesifikliği, girişim etkileri ve depo kararlılığı karakterize edilmiştir. Bazı fenolik bileşikler ve polifenollerın tayin aralıkları belirlenmiş ve en yüksek biyosensör cevapları kateşol ve pirogallol için alınmıştır.Bu çalışma ile fenolün belirlenmesinde kayısı doku homojenatı temelli biyosensörden yararlanılabileceği rapor edildi.
Özet (Çeviri)
Phenolic compounds constitute a major group of organic contaminant. These compounds are used at a lot of industrial process, and are the degradation products of many natural compounds at the same time. At the low concentration levels, analysis of phenolic compounds produced at the result in fragmentation of polyphenols levels is very important in terms of figuring out their toxicity.In this thesis, apricot tissue, rich polyphenol oxidase enzyme, was used by immobilizing on oxygen probe and biosensor responds and detection limits to phenolic compounds were determined. In this study, optimization of bioactive layer component was carried out and 0.118 g/cm2 as apricot homogenate quantity, 6.64 mg/cm2 as gelatin quantity, and 2.5% as glutaraldehyde ratio were obtained. In the optimization studies, sodium-phosphate buffer (pH 8.5, 50 mM) and 37°C were determined as the optimum conditions. In addition, detection scale, thermal stability, operational stability, repeatability, substrate specify, interference effect and storage stability of biosensor were characterized. Detection limits of some phenolic compounds and polyphenols were measured and the highest biosensor responses were obtained from catechol and pyrogallol.With this study, it was reported that apricot tissue homogenate-based biosensor is utilizable for detection of various phenolic compounds.