Apigenin'in kantitatif tayininde schıff bazı türevlerinin kullanımı ve elektrokimyasal uygulamaları
Using of schiff base derivatives on the quantitative determination of apigenin and electrochemical applications
  1. Tez No: 427725
  2. Yazar: HACI HASAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN DEMİR MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmanın amacı, çalışmada kullanılan 2-(2-(1,3-diokso-3,3a-dihidro-1H-isoindol-2(7aH)-il)-1-(metil3-fenilsiklobütil) dietilen) hidrazin karboksamit (DDPHC) Schiff bazı kullanılarak sentezlenen DDPHC diazonyum tuzu (DDPHC-DAS) ile modifiye edilmiş elektrotun kuvvetli bir antioksidan olan Apigenin için bir kimyasal sensör elektrot olarak kullanılabilirliğinin gösterilmesidir. Bu amaçla değişik katı elektrot yüzeyleri (camsı karbon, Altın ve Platin), polifenollerin önemli bir üyesi olan ve son dönemlerde sıkça adını duyar olduğumuz flavonoid türevlerinden antioksidanların önemli bir üyesi olan Apigenin için seçici olabileceği düşünülen DDPHC-DAS ile modifiye edilerek Apigeninin kantitatif tayini elektrokimyasal metotlar kullanılarak yapılmaya çalışılmıştır. Modifikasyon ve karakterizasyon işlemleri için dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopinin kullanıldığı çalışmada, analitik tayinlere yönelik yapılan çalışmalarda kare dalga voltametri ve diferansiyel puls voltametri teknikleri kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda standart Apigenin çözeltileri kullanılarak 1x10-3 M ile 1x10-14 M konsantrasyon değerleri ile pik akımları arasında başarılı bir kalibrasyon grafiği çizilmiş ve Apigenin molekülünün kantitatif olarak tayin edilebilirliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
It was aimed with study to search the usability of 2-(2-(1,3-dioxo-3,3a-dihydro-1H-isoindol-2(7aH)-yl)-1-(3-methyl-3-phenylcyclobutyl) ethylidene) hydrazinecarboxamide diazonium salt, (DDPHC-DAS) fort he quantitation of an antioxidant, Apigenine by modification on the surface of a solid electrode. DDPHC was used to synthesize diazonium salt, a Shiff base. Fort his purpose various solid electrodes such as glassy carbon, gold and platinium were modified with DDPHC-DAS molecule for the determination of Apigenine which is an important member of an anti-oxidant compounds and commonly used. Modification and characterization processes have been carried out using Cyclic Voltammetry and Electrochemical Impedance Spectroscopy. Fort he analyticak application Square Wave and Differential Pulse Voltammetric techniques were used. Fort he quantitation process, a series of standard solutions of Apigenine was prepared staryting from 1x10-3 M to 1x10-14 M. A very good calibration plot was obtained by drawing peak current values versus standards concentrations. Thus, Apigenine determination was succesfully condunducted.