Fonksiyonel hibrit malzemeler
Functionalize hiybrite material
  1. Tez No: 232329
  2. Yazar: AYBER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezin amacı fonksiyonel hibrit malzemeler hazırlamak için yeni metotlar geliştirmek ve değişik ölçeklerle multifonksiyonel malzemeler hazırlamaktır. Bu amaçla ilk olarak krizotil, silika-jel ve cam elyaf anorganik matrikslerin yüzey işlevlendirilmesi sol-jel tekniği kullanılarak yapıldı. Yüzey işlendirilmesi farklı silanlı bileşikler kullanılarak gerçekleştirildi. Melamin temelli dendrimerler sol- jel tekniği kullanılarak convergent ve divetgent yöntemleriyle modifiye materyallere kovalent bağlarla bağlandı. Bu yaklaşımlarla yeni ürünler elde edildi.Sentezin her basamağı Fourier Transform İnfrared Spektrofotometresi (FT-IR), Termal Gravimetrik Analiz(TGA) ve Diferansiyel Termal Analiz(DTA) ile kaydedildi. Sentezlenen malzemeler Kolon Kromotoğrafisi yöntemi ile saflaştırıldı ve malzemelerin saflığı TLC yöntemi ile kontrol edildi. Materyallerin yapısı 1H- and 13C-NMR ile açıklandı.Convergent yöntemi, dendrimerin silika- jel üzerine bağlanmadan önce çözelti fazında sentezlenmesine dayanmaktadır. Dendrimer yapısında kusurlar olmaksızın farklı jenerasyondaki dendrimerler kullanılarak kompozit materyaller hazırlanılabilir Divergen yöntemi ile sentezlenen kompozitlerde organik kısım yüzdesi artmaktadır. Bu yöntemde eksik dallanmalardan kaynaklanan yapısal bozukluklar meydana gelmektedir. Divergent yöntemi ile sentezlenen malzemeler convergent yöntemi ile sentezlenen homojen bir yapıya sahip olan malzemelere göre sudan atrazin uzaklaştırmada daha etkindir
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is to develop new nanomanufacturing techniques capable of linking a wide range of materials of different scales and properties to yield various multifunctional materials. More specifically, the proposal describes synthesis and hierarchical assembly of dendrimers based on melamine have been covalently attached to the sol-gel surface modified silica, chyrsotile, and glass fiber with convergent and divergent approaches. These approaches yield different products.Each step of the synthesis can be monitored with Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermal gravimetric analysis (TGA), and differential thermal analysis (DTA). The purity of the materials were checked by TLC and purified with column chromatography and the structures were elucidated with 1H- and 13C-NMR.The convergent approach, which relies on the solution-phase synthesis of the dendrimer before its attachment onto silica gel. Different generation of the dendrimer used in the preparation of these composites and without apparent defects in the dendrimer structure. Materials prepared with the divergent approach show increasing percentages of organic material with each generation, but the dendrimers show structural defects including incomplete branching. In a survey of sequestration potential, materials obtained with the divergent approach removed more atrazine from solution than the more homogeneous materials obtained from the convergent approach.