Asenkron motorlarda oluşan arızaların modellenmesi ve analizi
Modelling and analysis of induction motor faults
  1. Tez No: 232341
  2. Yazar: MÜCAHİT ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM ARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Asenkron motorlar bugün sanayide en çok kullanılan makinelerden birisidir.Bunlar yük ve gerilim değisimlerine karsı dayanıklı ve verimleri, benzerlerine göreyüksek makinelerdir. Asenkron motorlarda meydana gelebilecek hataların öncedentespiti, sistemin uzun süre kapalı kalmaması, sağlık ve güvenlik problemleri ve isgücüve maddi kayıplar açısından önem kazanmıstır.Bu çalısmada öncelikle asenkron motorlarda olusabilecek arızalar ve bu arızalarıtespit etmek için gelistirilmis çesitli arıza tespit yöntemleri incelenmistir. Ardındanasenkron motorlarda en çok karsılasılan hatalardan biri olan stator sarım hataları elealınmıstır. Stator sarım hataları genellikle sarım-sarım arası kısa devre hatası olarakbaslar ve daha sonra faz-faz veya faz-nötr arası kısa devre arızasına yol açar. Bundandolayı, stator sarım hatalarının gerçek zamanlı erken tespiti veya tahmini meydanagelebilecek zararların en asgari seviyeye indirilmesi için önemlidir.Bu tezde asenkron motorlarda olusan sarım kısa devre arızalarının analizi içinstator sarımında kısa devre bulunan bir arızalı motor modeli elde edilmis ve bu modelMatlab Simulink programı kullanılarak simülasyon yapılmıstır. Değisik çalısmakosulları için sonuçlar verilmistir. Gerçeklestirilen simülasyondan elde edilen sonuçlarakımın FFT'si alınarak analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
Today induction motors are widely used and preferred by the industry. Thesemotors are robust against load and supply variations and their efficiency is high whencompare to other types of motor. Fault detection in early time is important because ofpreventing extended process shutdown, health and safety problems, and power andmoney losses.In this study, first, induction motors faults types and fault prediction anddetection methods are examined. Then, one of the most common faults, stator windingfaults, are discussed. It is believed that stator winding faults start as undetected turn-toturnfaults within a coil, which lead to catastrophic phase-to-phase or phase-to-groundshort circuit faults. To achieve prior warning of failure for minimization of harmfuleffects, shorted turns within a stator winding coil must be detected or predicted via onlinemonitoring.In this thesis, to analyse stator winding short-circuit faults, a model of aninduction motor with shorted turns in stator winding is presented. The presented modelhas been simulated in MATLAB Simulink. Results are given for various workingconditions. Simulation results have been analysed by using FFT of motor current.