Kinematic differential geometry of a rigid body ın spatial motion
Uzay hareketinin diferensiyel geometrisi üzerine
- Tez No: 232342
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü; diğer bölümlerin daha kolayanlaşılabilmesi için diferensiyel geometri ve kinematikteki temel kavramlara ayrılmıştır.İkinci bölümde bir regle yüzeye adjoint (bitişik) bir nokta tanımlanmıştır. Bunoktanın sabit olması için gerek ve yeter şartlar verilmiştir. Regle yüzeye adjointbir A noktasının geometrik yeri olan eğrinin özellikleri, regle yüzeyin özellikleri ileilişkilendirilerek incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise bir regle yüzeye adjoint başka bir regle yüzey tanımlanmıştır.Birbiri üzerinde kaymaksızın yuvarlanma hareketi yapan iki regle yüzeyi ile bu regleyüzeylere adjoint olan başka bir regle yüzeyin özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis covers three chapters such a way that in the first chapter,to makeeasily understood we give the basic concepts in differential geometry and kinematics.An adjoint point to a ruled surface is defined in the second chapter. And theproperties are presented for this point to be fixed. The properties of the curve whichis the geometrical place of the A point adjoining to the ruled surfaces are analysedby associating the properties of the ruled surface.An adjoint ruled surface to another ruled surface is defined in the third chapter.The two ruled surfaces moving without sliding on each other and the ruled surfaceadjoining to these ruled surfaces are studied.