Pamuk yağından biyodizel üretiminin optimizasyonu
Optimization of biodiesel production from cottonseed oil
  1. Tez No: 232361
  2. Yazar: AHMET FIRAT KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞAHİN, PROF. DR. SİNAN YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde, benzin ve dizel yakıtlarına alternatif yakıtlar olarak etanol ve biyodizel önerilmektedir. Tarımsal arazisi çok olan Türkiye'de biyodizel öncelikli seçimdir. Ülkemizde biyodizel üretimi kırsal kesim ekonomisinin ilerlemesini, sanayisinin gelişmesini ve işsizlik oranının düşmesini sağlayacaktır.Bu çalışmada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde pamuğun işlenmesiyle yan ürün olarak elde edilen pamuk yağından biyodizel üretim şartları; sıcaklık, katalizör miktarı, alkol oranı, katalizör çeşitleri, reaksiyon süresi gibi parametrelere göre incelendi. Optimum şartlar; reaksiyon sıcaklığı 60oC, katalizör miktarı %0,8, yağ-alkol oranı 1/4, katalizör çeşitleri NaOH ve KOH, reaksiyon süresi 2 saat olarak belirlendi. Reaksiyonun ilerleyişi viskozite ve iletkenlik değerleri ölçülerek belirlendi. Ayrıca elde edilen biyodizelin termo-gravimetrik davranışı TG-DTA cihazında incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays, ethanol and biodiesel are suggested as alternative fuels to gasoline and diesel fuel. Biodiesel is the primary choice in Turkey which has lots of agricultural lands. Biodiesel production will conduce to improve the economy of rural areas, develop the industry and reduce the unemployment in our country.In this study, conditions of biodiesel production from cottonseed oil, which is obtained as by-product with processing of cotton in Southeast Anatolia, according to parameters of temperature, amount of catalyst, alcohol ratio, catalysts types, reaction time were examined. Optimum conditions were determined as 60oC reaction temperature, %0.8 amount of catalyst, 1/4 ratio oil-alcohol, catalyst types as NaOH and KOH, reaction time 2 hours. The progress of reaction was determined by measuring the values of viscosity and conductivity. Besides, thermo-gravimetric behaviour of biodiesel obtained was examined in TG-DTA device.