Ayçiçeği yağı ve hayvansal yağ karışımlarından Biyodizel üretimi
Production of Biodiesel from mixtures of Sunflower oil and Animal fats
  1. Tez No: 232381
  2. Yazar: SEVİLAY TARAUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünyada enerji ihtiyacının büyük bir kısmı fosil kaynaklı yakıtlardan karşılanmaktadır. Fakat bilinen fosil yakıt rezervleri tükenmekte ve bu yakıtların kullanımı sonucu küresel ısınma, asit yağmurları gibi çeşitli çevre ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı araştırmacılar, uzun yıllardır alternatif enerji kaynakları üzerinde çalışmalar yapmaktadırlar. Alternatif bir dizel yakıtı olan biyodizel, bitkisel ve hayvansal yağlar gibi yenilenebilir biyolojik kaynaklardan elde edilmektedir.Bu çalışmada, hayvansal yağ ve ayçiçeği yağı karışımından metil alkol kullanılarak NaOH katalizörlüğünde biyodizel üretimi gerçekleştirilmiştir. Biyodizelin maliyetini hayvansal yağları kullanarak düşürebilmek için iç yağı çeşitli oranlarda ayçiçek yağı ile karıştırılmıştır. Çalışmada elde edilen metil esterlerin viskozite, akma noktası, bulutlanma noktası, soğuk filtre tıkanma noktası, parlama noktası, ısıl değeri, kükürt yüzdesi gibi özellikleri EN standartlarına göre belirlenmiştir. Karışımdaki hayvansal yağ oranı arttıkça akma noktası, bulutlanma noktası, viskozite, soğuk filtre tıkanma noktası, kükürt yüzdesi ve ısıl değeri artmıştır. Parlama noktası ise önce azalmış daha sonra artmıştır. Sonuç olarak EN 14214 Standartlarını karşılayan metil ester üretimi için hayvansal yağ ve ayçiçek yağı karışımının en az %60 ayçiçek yağı içermesini gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil fuels are mainly used to meet most of the energy demand of the world. However, the known fossil fuel reserves are diminishing and the use of fossil fuels causes various environmental problems such as global warming, acid rains etc. On account of this reason, scientists have been studying on the subject of alternative energy resources for a long time. Biodiesel, an alternative Diesel fuel, is made from Renewable biological sources such as vegetable oils and animal fats.In this study, biodiesel is produced from mixtures of the animal fats and sunflower oil with the catalyst of NaOH. Animal fats was mixed with sunflower oil at various ratios in order to make use of animal fats for lower the cost of Biodiesel production. All methyl esters obtained from experiments were characterized by determining their viscosity, pour points, cloud points, cold filter plugging point, flash point, heating value and %S by evaluation of the parameters required in EN Standart. İncreasing animal fats range in mixtures pour point, cloud point, viscosity, cold filter plugging point, %S and heating value was rised. Altough, flash point was decreased before and then increased. Consequently, sunflower oil content of at least 60% in the animal fats/sunflower oil feedstock is required in order to produce methyl ester satisfying EN 14214 specifations.