Kesikli bir reaktörde zeytin karasuyunun aerobik şartlarda arıtımının incelenmesi
Treatment of olive mill wastewater in a batch reactor under aerobic conditions
  1. Tez No: 232388
  2. Yazar: SİNAN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, önemli bir kirletici olan zeytin karasuyunun kesikli bir reaktörde aerobik şartlar altında arıtımının incelenmesi, kinetik parametrelerin hesaplanması ve aerobik şartlar altında zeytin karasuyu gideriminin matematiksel olarak modellenmesini kapsamaktadır. Çalışmanın aerobik şartlar altındaki ilk aşamasında 50-1000 mg/L aralığındaki zeytin karasuyu konsantrasyonlarının arıtımı incelenmiş ve 1000 mg/L zeytin karasuyu konsantrasyonunun arıtımı için 72 saatten büyük kalış süresine ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Başlangıç zeytin karasuyu konsantrasyonu ve spesifik üreme hızı arasındaki ilgi için Haldene biyokinetik eşitliği tercih edilmiş ve bu eşitlikte yer alan ?max, Ks ve Ki parametrelerine ait değerler sırasıyla 0,962 sa-1, 166,066 mg/L, 121,181 mg/L olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprises the removal of olive mill wastewater, a major pollutant, in a batch reactor under aerobic conditions, estimation of kinetics parameters and the mathematical modelling of olive mill wastewater removal for aerobic conditions. In the first step of the study, the removal of various olive mill wastewater concentrations between the range of 50-1000 mg/L were investigated and it was determined that needed retention time fort he treatment of 1000 mg/L olive mill wastewater concentration was greater than 72 hours. The Haldene biokinetic equation was employed for the relation between the ? and initial olive mill wastewater concentration C0 values and the kinetic parameters of this equation was estimated as 0,962 h-1, 166,066 mg/L, 121,181 mg/L