Binaların periyodik ısı yükleriyle ısıtılmasının konfor şartlarına etkisi
  1. Tez No: 23239
  2. Yazar: HİLMİ R. BEĞAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZ Yapılarda, dış iklim şartlarının etkisi ile ışınım, konveksiyon ve infiltrasyon yoluyla çeşitli ısı kazançları meydana gelmektedir. Bu ısı kazançları dikkate alınarak Fourier serileri yardımıyla iç ortama olan toplam ısı kazancının gün boyunca değişimi örnek bir mahalde incelenmiştir. Ayrıca ortamda soğutma kaynağının bulunması veya bulunmaması durumlarında iç ortam sıcaklığının zamana göre değişimi hesaplanmıştır. Bu amaçla dış ortam sıcaklığı ile güneş ışınımı Fourier serisine dönüştürülerek analitik-nümerik bir çözüm elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In buildings, heat gains occur by the effect of the outside climate conditions which are radiation, convection and infiltration. The variation of the total heat gain of the indoor is determined with the aid of Fourier series by taking into account these heat gains for a pattern indoor place. Beside, the variation of the inside temperature is computed in the case of existing a cooling source in the indoor place or not. This semi analytical and semi numerical solution is obtained by transforming outside temperature and solar radiation to the Fourier series.