Kumul alanlarda çilek yetiştiriciliğinde erkencilik, verim ve kalite üzerine solarizasyon, fide materyali, yetiştirme ortamı ve yüksek plastik tünellerin etkileri
- Tez No: 23240
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
6. ÖZET Bu çalışma 1989-91 yılları ar asında Tarım ve. Köyişleri Bakanlığı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün Kumul alanlarında çilek yetiştiriciliğinde erkencilik, verim ve kalite üs erine solarizasyon, fide materyali, yetiştirme ortamları ve yüksek plastik tünellerin etkilerini belirlemek için 2 yıl süreyle yapılmıştır. Denemeler yüksek tünelde (torba kültürü) ve açıkta (kumul arazide) olmak üzere iki ayrı deneme halinde yürütülmüştür. Her iki deneme de 4 yinelemeli Bölünen Bölünmüş Parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Yüksek tünelde torba kültüründe, K+Ç+S (Kum + Çifttik Gübresi + Solarizasyon), K+Ç (Kum + Çiftlik Gübresi), K+S+Ç (Kum + Solarizasyon + Çiftlik Gübresi), K+S (Kum + Solarizasyon), T+K+S (Torf + Kum + Solarizasyon) ve K (Kum) olmak üzere 6 yetiştirme ortamı ve açıkta kumul arazide K+Ç+S (Kum+Çiftlik Gübresi+ Solarizasyon), K+Ç (Kum+Çiftlik Gübresi), K+S+Ç (Kum+Solarizasyon+Çiftlik Gübresi), K+S (Kum + Solarizasyon) ve K (Kum) olmak üzere 5 yetiştirme ortamı denenmiştir. Gerek yüksek tüneldeki torba kültüründe, gerek açıkta kumul arazideki denemede 3 dikim yöntemi (Yaz, Tüplü Taze Fide, Sonbahar) ve 4 çeşit (Pocahontas, Yista, Tufts, Cruz) kullanılmıştır. Deneme bitkilerinde çiçeklerime tarihleri, donlardan zararlanan çiçek sayılan, bitki basma verimler, ortalama meyve ağırlıklar saptanmış, meyvelerde SÇKM içerikleri, tam çiçeklenme ve derim sonunda yapraklardaki azot içerikleri analizlerle bulunmuştur. Ayrıca solarize yapılan ortamlarda toprak termomettesiyle sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir. Yüksek Tünelde Torba Kültürü Yetiftiririliğüıe Ait Değerlendirmeler 1. Yüksek Tünelde torba kültürüyle yetiştirilen çileklerde ilk çiçeklenme tarihleri üzerinde çeşitler, ortamlar ve dikim sistemleri önemli rol oynamıştır. İlk çiçekler en erken olarak TTFD'de görülmüş, bunu SD izlemiştir. YD 'de ise çiçeklenme gecikmiştir. Her iki yetiştirme döneminde de en erken çiçeklenme Cruz çeşidinde TTFD'nin solarizeli ve solarizesiz Kum + Çiftlik gübresi karışım ortamlarında ekim ayı sonunda görülmüştür. 1990-91 döneminde aynı çeşitte ilk çiçekler S D İnin K+S+Ç ortamında da ekim sonunda açmıştır. En geç çiçeklerime -273--274- 1989-90 döneminde Vista çeşidinde YD'nin solarizeli kum ve torf ortamında ocak ayının 2. haftasında görülürken, 1990-91 döneminde Pocahontas çeşidinde torf ortamında ocak ayının 1. haftasında görülmüştür. 2. Tam çiçeklenmeler en erken 1989-90 döneminde Cruz çeşidinde TTFDnin solarizeli ve solarizes iz K+Ç ortamlarında kasım“m 2. haftasında görülürken, 1990-91 döneminde yine Craz çeşidinde TTFDhin torf ortamı dışında kalan ortamları ile Cru2 ve Pocahontas çeşitlerinde SDnin solarizeli ve solarizesiz K+Ç karışım ortamlarmda kasım ayının 3. haftasında görülmüştür. En geç tam çiçeklenmeler her iki yetiştirme döneminde de YD 'de görülmüştür. Tam çiçeklenme 1989-90 döneminde Vis ta çeşidinde solarizeli kum ve torf ortamlarmda ocak ayı sonunda görülürken, 1990-91 döneminde Vis ta ve Pocahontas çeşitlerinde solarizeli kum + çiftlik gübresi ve torf ortamlarında Şubatın 2. haftasında görülmüştür. 3. İlk derimi ere 1989-90 döneminde aralık ayının 1. haftasında 1990-91 döneminde kasım ayı sonunda başlanmıştır. İlk derimler TTFD ve S D sistemlerinde, Cruz çeşidinde, solar izah ve solarizesiz K+Ç ortamlarında yapılmıştır. YD 'de derimler gecikmiş olup, 1. yıl Vista çeşidi ile torf ortamında mart ayının 3. haftasında, 2. yıl Vista çeşidiyle solarizeli K+Ç ortamında ve Pocahontas çeşidinde torf ortamında mart sonunda yapılmıştır. 4. Bitki başına verimler en yüksek olarak YD ve TTFD 'den alınmıştır. Çeşitlerden Vista, Tufts ve Cruz daha verimli bulunmuştur. Yetiştirme ortamlarından K+S+Ç ve T+K+S en iyi sonuçları vermiştir. Ele alman tüm uygulamalarda, iki yıllık değerlere göre, en yüksek verimler YD 'de Cruz çeşidinin torf ortamında 821.93 g/bitki, Vista çeşidinin K+Ç ortamında 820.98 g/bitki olarak saptanmıştır. Tüm çeşitlerin SD sisteminde kum ve solarizeli kum ortamlarındaki verimleri çok düşük bulunmuş ve en düşük değer Tufts çeşidinin K ortamında 108.69 g/bitki olarak ortaya çıkmıştır. 5. Erkencilik üzerinde dikim sistemleri ve çeşitler daha etkili olmuştur. Dikim sistemlerinden TTFD ve SD erkenci olmuş, ancak TTFD erken dönemde bitki basma elde edilen verim b akımından SD*ye üstün bulunmuştur. YD ise geç ürün vermiştir. Çeşitler arasında Cruz en erkenci olmuştur. Her iki yetiştirme döneminde de aralık ayının 1. haftasında Cruz çeşidinden TTFD sisteminde solarizeli ve-275- solarizesiz K+Ç ortamları ile torf ortamından meyve elde edilmiştir. SD'de erkencelik yıldan yala daha çok değişim göstermiş, 1989-90 dönerninde aralık aynıda as miktarda meyveye rastlanmakla birlikte, değerler düşük olduğundan erkenelikte ocak ayı verimleri esas ahnroıştır. Ocak ayırım 1. haftasında Cruz çeşidinden kum ve Solaris eli kam ortamları dışında kalan tüm ortamlardan meyve alınmıştır. 1990-91 döneminde İra dikim sisteminde daha erken meyve derilmiş, aralık ayının 1. haftasmda Cruz ve Pocahontas çeşitlerinden solarizeli ve solaria esiz kum + çiftlik gübresi ortamlarından ürün alınmıştır. YD 'den her iki yetiştirme döneminde de geç ürün alınmış., ocak ayının 1. haftasında Cruz çeşidi ve öteki ba2i çeşitlerde meyveye rastlanmış s a da değerler düşük olmuştur. 6. Aylık verimlerde dikim sistemleri, yetiştirme ortamları ve çeşitlere göre önemli farklılıklar görülmüştür. İlk derimlere 1989-90 yılında aralık ayında, 1990-91 döneminde kasım sonunda başlanmıştır. Aralık ayında her iki yılda da en yüksek verimler Cruz çeşidinde Tlb'D ”nin K+Ç +S ve K+Ç ortamlarından alınmıştır. İkinci yıl SD'de Cruz ve Pocahontas 'in bazı ortamlardaki verimleri yüksek bulunmuştur. Bu ayda YD'rrin verimleri düşük düzeyde kalmıştır. En yüksek verimler nisan ayında elde edilmiştir. Mayıs ayında verimde azalmalar görülmüş, haziran ayında azalmalar devam etmiş, ancak Cruz çeşidinin özellikle YD ve TTFD sistemlerinde tüm ortamlardaki verimlerde artışlar görülmüştür. 7. Ortalama meyve ağırlıkları yönünden çeşitlerden Pocahontas en küçük meyveli, Cruz, Vista, Tufts iri meyveli bulunmuştur. Dikim sistemlerinden 1989-90 yılında YD ve SD'den en iri meyveler alınırken, 1990-91 yılında her üç dikim sisteminden de olumlu sonuçlar alınmıştır. Yetiştirme ortamlarından solarizeli ve solarize siz K+Ç karışım ortamları ile torf ort anımdan daha iri meyveler akımı şıtr. Aylık ortalama meyve ağırlıkları en yüksek olarak mart ayında bulunurken, öteki aylarda azalmalar görülmüş ve en küçük meyveler haziran ayına alınmıştır. 8. Suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM) içerikleri, çeşitlerden Pocahontas'ta en yüksek. Tufts^ta en düşük olarak bulunmuştur. Cruz'dan mart ayında en düşük SÇKM değerleri alınırken., haziran aynıda en yüksek değerleri-276- ahrıroış ve bu çeşidin sıcaklık gerek sMminin fa2İa olduğu ortaya çıkmıştır. Dikim sistemlerinden en düşük SÇKM değerini YD vermiş SD ve TTFD'den YD“ye göre daha tattı meyveler alınmıştır. Yetiştirme ortamlarında SÇKM içerikleri bakımından fasla bir farklılık görülmemiştir. Aylık SÇKM içerikleri en düşük olarak mart ayında, en yüksek olarak ise mayıs ayında bulunmuştur. 9. Kardeşlenme sayılan ile verim arasında doğrusal bir ilişki bulunmuştur. En fazla kardeşlenme sayılan en yüksek verimlerin alındığı dikim sistemlerinden YD ve TTFD, yetiştirme ortamlarından solarİ2eh”ve solarizesiz K+Ç karışım, ortamlar ile torf ortamından alınmıştır. Çeşitlerden Pocahontas 'm kardeşlenme sayısı, öteki çeşitlere göre fazla olmuştur. 10. Toprak sıcaklığı incelenen derinliklerden 10 cm 'de daha yüksek bulunmuş, derinlik arttıkça sıcaklık düşmüştür. Haziran ayındaki toprak sıcaklıklar, nisan ve mayıs ayma göre daha yüksek bulunmuştur. 11. Toprak analiz sonuçlarına göre ortamlar, torf hariç, kumlu bir tekstüre sahiptir. Potasyum tüketimleri tara çiçeklenme döneminde daha fazla olmuş, derim sonunda tüm ortamlarda düşük bulunmuştur. Derim sonunda toplam azot düzeyleri de düşük bulunmuş fakat fosfor yeterli düzeyde çıkmıştır. Organik madde miktarlar torf ortamında yeterli, öteki ortamlarda düşük, kum ve solarizeli kum ortamlarında daha da düşük olarak saptanmıştır. 12. Yapraklardaki azot düzeyleri tam çiçeklenme döneminde, derim sonuna göre daha yüksek bulunmuştur. Tam çiçeklerime döneminde yapraklarda bulunan azot düzeyleri, erken çiçeki enen çeşitlerden Cruz, dikim sistemlerinden TTFD ve SD'de dalı a yüksek olmuştur. Derim sonunda yapraklardaki azot düzeylerinde azalmalar görülmüş ve bu düzeyler optimumun altında bulunmuştur. Verinde azot düzeyleri arasında doğrusal bir ilişki bulunamamıştır. Çeşitlerden Vista ve Tuftsın daha çok azot tükettikleri belirlenmiştir. Açıkta Kumul Arazide Yetiştiriciliğe Ait Değerlendirmeler, 1. Açıkta kumul arazide yetiştirilen çileklerde ilk çiçekler en erken olarak,-277- her İM deneme yılında da, Cruz çeşidinde TTFD İnin K ortamında kasım ayıran 1. haftasında görülmüştür. YD'de çiçeklenmeler gecikmiştir. En geç çiçekler, 1989-90 döneminde Pocahontas çeşidinin K ve K+Ç ortamlarında Şübaün 1. hafta sın da, 1990-91 döneminde aynı çeşidin K+S+Ç ortamında ocak ayının 2. haftasında görülmüştür. 2. Tam çiçeklenmeler en erken olarak çeşitlerden Cruz 'da, dikim sistemlerinden TTFD ve SD'de görülmüştür. 3. İlk derimler kış aylarında ( aralık-ocak-şubat -mart) meydana gelen donlar nedeniyle gecikmiş, ilk çiçek ve meyveler dondan sarar gördüğü için dikim sistemleri, yetiştirme ortandan ve çeşitler ilk derimler üzerinde etkili olmamıştır. Donlardan en çok, erkenci bir çeşit olan Cru2, dikim sistemlerinden TTFD ve SD sarar görmüştür. Ortamlar arasında fazla bir farklılık görülmemekle birlikte, çiftlik gübreli ortamlarda verim kaybı daha fazla bulunmuştur. İlk ürünlere, yıllara göre değişmekle birlikte, mart ayı ortası ve sonunda bazı uygulamalarda rastlanmış, esas derimlere nisan ayında başlanmıştır. 4. Bitki basma en yüksek verimler YD'den alınmış, bunu TTFD izlemiştir. En düşük verimler SD'den alınmıştır. Çeşitlerden Pocahontas, yetiştirme ortamlarından solarizeli ve solarizesiz K+Ç ortamları en yüksek verimleri vermiştir. İki yıM sonuçlara göre ele alman tüm uygulamalarda en yüksek verimler YD'de Pocahontas çeşidinin K+S+Ç ortamında 780.35 g/bitki olarak saptanmıştır. En düşük verimler tüm çeşitlerde SD'nin K ve solarizeli K ortamlarından alınmıştır. Vista ve Tufts çeşitleri K ortamında 41.22 -43.31 g/bitki düzeyi ile en düşük değerleri göstermişlerdir. 5. Açıkta kumul arazide yetiştiricilikte kış aylarında meydana gelen donlar nedeniyle ilk ürünlere bazı uygulamalarda 1. yıl mart sonunda, 2. yıl mart ortasından itibaren rastlanmış, ancak esas derimlere nisan ayrı da başlanmıştır. Bitki basma olan verimler mayıs ayında bir parça azalmışsa da nisan ayı değerlerine yalan bulunmuştur. Haziran ayında Cruz çeşidinde tüm ortamlarda YD ve TTFD'de artışlar görülürken, Vista ve Tufts çeşitlerinde azalmalar, Pocahontas çeşidinde hem artış, hem de azalmalar görülmüştür.-278- 6. Ortalama meyve ağırlıkları, çeşitler arasında en düşük olarak Focahımtas'ta bulunmuş, öteki çeşitler oldukça iri meyveli olmuştur. Dikim sistemlerinden YD ve SD'den, yetiştirme ortamlarından solarizeh ve solarizesiz K+Ç ortamlarından daha iri meyveler alınmıştır. Aylar bakanından en iri meyveler nisan ayında elde edilmiştir. 7. Suda çözünebilir toplam kuru madde içerikleri, çeşitler arasında en yüksek olarak Cruz ve Poeahontas'ta, en düşük olarak Tufts'ta bulunmuştur. Dikim sistemlerinden SD'den daha tatlı meyveler alınmıştır. Aylık SÇKM içerikleri en yüksek olarak mayıs ayında bulunmuştur. 8. Kardeşlenme sayıları en fazla olarak YD ve TTFD sistemlerinde, solarizeive solarİ2esizK+Ç ortamlarında, çeşitlerden Pocahontas ta bulunmuştur. 9. Yapraklardaki azot düzeyleri tam çiçeklerime döneminde çeşitler, dikim sistemleri ve ortamların tümünde optimum düzeyin üzerinde bulunurken, derim sonunda optimum düzeyin altında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY This research was conducted during 1989 to 1991 at the Alata Horticultural Research Institute. The objectives of the research were to determine the effects of solarization, runner types, growing substrates and high plastic tunnels on the ear lines s, yield and quality of strawberries growing in sea sand dune. Treatments were carried out in high tunnels (sack culture) and in open field (sand dune). Both treatments were arranged in split split-plot design consisting of 4 replications. The treatments in the high tunnel sack culture, contained 6 growing substrates such as sand + farmyard manure + solarization. (S + FYM + So), Sand + Farmyard manure (S + FYM), sand + solarization + farmyard manure (S +So + FYM), sand + solarization (S + SO), peat + sand + solarization (P + S + So) and sand (S). The treatments in the open field sand dune contained 5 growing substrates such as sand + farmyard manure + solarization (S + FYM + So) sand + solarization + Farmyard manure (S + So + FYM), sand + solarization (S + So), sand + Farmyard Manure (S + FYM), and sand (S). Treatments in high tunnels and in the open field included four strawberry varieties: Pocahontas, Vista, Tufts, Cruz and three planting systems; Summer planting (SP), Fresh runner plants rooted in pot (FRRP) and Fall planting (FP). Flowering dates, numbers of frozen flowers, yield per plant, mean fruit weight of strawberries were determined, and leaf N contents were analyzed at the time of full bloom and at the end of harvest. Soluble solid contents (TSS) of fruits were also analyzed. The temperatures of solarized growing substrates were measured by means of soil thermometers. The summarized results are as follow. Evaluation of the High Tunnel Sack Culture's Results 1. The first flowering dates of strawberries were significiantly affected by varieties, growing substrates and planting systems in high tunnel sack culture. The first flowers were observed on the plants of Fresh runners plants rooted in pot (FRRP), they are followed by the plants of Fall planting (FP). Flowering dates were delayed on the plants of summer planting (SP). The earliest flowers were obtained -279--280- at the end of November in Cruz from FRRP in solarized and non solarised S + FYM growing substrate during the two experimental years. During the year of 1990-91 the same variety also started its first flowering at the end of November in FP as S+So+FYM growing substrate. While the latest flowering were obtained at the second week of January in 1989-90 growing season in Vista from SP in S+So+FYM, it was at the first week of January in Pocahontas in 1990-91 in P growing substrates. 2. While the earliest full flowering was observed at the second week of November in 1989-91 growing season in Cru2 from FRRP in solaria ed and non solarized S+FYM, it was at the third week of November in 1990-91 growing season in Cru2 from FRFP in the growing substrates excluding P, and in Cruz and Pocahontas from FP in solarized and non solarized S + FYM growing substrates. The latest full flowering was obtained from SP during the two experimental years. While the full flowering was observed at the end of January in 1989-90 growing year in Vista in S+So, P, it was at the second week of February in 1990-91 growing season in Vista and Pocahontas in S+So+FYM and P growing substrates. 3. The first fruits were picked at the first week of December in 1989-90 growing season and at the end of November in 1990-91 growing season. The first picking was performed in Cruz from FRRP and from FP in solarized an non solarized S+FYM. Picking was delayed in SP. Thus, in the first experimental year picking was re ah zed at the 3th week of March in Cruz in P substrate, and in the second experimental year it was at the end of March in Vista in So+S+FYM and in Pocahontas in P substrate. 4. The highest yield per plant was obtained from SP and FRRP. Vista, Tufts and Cruz proved to be more yielding varieties. The best results were reached by using S+So+FYM and P+S+So substrates. Considering all treatments for two experimental years, the best results were obtained from SP in Cruz (average yield per plant was 821.92 g) in P substrate and in vista (average yield per plant was 820.98 g) in S+FYM substrates. The yields of all varieties used in the treatmens were found at low levels from FP both in S and S+So substrates. The lowest yield was found in Tufts (average yield per plant was 108.69 g) in S substrate. 5. Planting systems and varieties considerably affected earliness. Although-281- FRRF and FP both caused earliness, FRRP found superior to FP due to its early and high yielding plants. SP caused late harvesting. Cruz was the earliest variety. During the two experimental years, Cruz was picked at the first week of December from FRRP in solarized and non solarized S + FYM substrate. FP showed un consistency in earliness and a few fruit was picked in December in 1989-90 growing season, but they were neglected in calculations. Fruits were picked at the first week of January in Cruz in the substrates excluding S and S + So. In 1990-91 growing season fruits from FP were picked much ear her. Cruz and Pocahontas fruited at the first week of December in solarized and non solarized S + FYM substrates. In SP, harvests were delayed and Cruz and some other varieties gave considerably low production at the first week of January. 6. As regards to monthly yields there were significant differences among planting systems, growing substrates and varieties. First picking was started at December in 1989-90 growing season and at the end of November in 1990-91 growing season. The best yields in December were obtained from FRRP in S + FYM + So and in S + FYM growing substrates in Cruz during the two experimental years. In the second year, plants from FP gave higher yields in some substrates in Cruz during the two experimental years. In the second year, plants from FP gave higher yields in some substrates in Cruz and in Pocahontas, but plants from SP resulted in low yield. The highest yield was obtained in April. The yield was decreased gradually through May and June, though the yield from SP and FRRP in Cru2 increased in all growing substrates. 7. From the mean fruit weight p oint of view Cruz, Vista, Tufts were found bigger in size, but Pocahontas was the smallest. The plants from SP and FP gave the biggest fruits in 1989-90 growing season, yet all the three planting systems proved to give big fruits in 1990-91 growing season. The bigger fruits in size were obtained in solarized and non solarized S + FYM growing substrates. Monthly mean fruit weight found the highest in March, it decreased in time, and the smallest ones were picked in June. 8. Total soluble solid (TSS) content was found the highest in Pocahontas and the lowest in Tufts. TSS was found at a low level in Cruz in March, but it-282- reached its maximum irt June. This shows that this variety demands high temperature for TSS. The lowest TSS was obtained from SP. The sweetest fruits were occured on the plants from FP and FRRP in all substrates than those from SP. There were no significiant differences on TSS contents among all growing substrates. 9. There was a positive correlation between the number of daughter crown plants and yield. Daughter crown plants were found higher in number on the plants of SP and FRRP which gave the best yields and in solarised an non solarised S + FYM and in P growing substrates. Daughter crown plants of Pocahontas were higher in number than those of the other varieties. 10. Soil Temperat