Lojistik yönetiminde Milkrun planlaması ve çapraz sevkiyat uygulaması
Milkrun planning and crossdocking in logistics management
- Tez No: 232736
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üretim sistemleri sanayi devriminden bu yana sürekli gelişmeler göstermekte ve daha verimli çalışmak için uygulamalar geliştirmekte, bunun için de teknolojiden fazlaca yararlanmaktadır. Özellikle otomotiv sektörü ile ortaya çıkan ve gelişen hat tipi yerleşimde stoklu çalışmaya ve ürün stoğu tutmaya yönelik yığın üretim sistemi, zaman içerisinde yaşanan gelişmeler ve ekonomik krizler sonucunda yerini stoksuz ve siparişe yönelik olan yalın üretim sistemlerine bırakmıştır.Yalın üretim sistemlerine yardımcı olmak üzere, günümüz fabrika koşullarında otomasyon, robotik sistemler, cnc tezgahları gibi birçok yeni teknoloji üretim faaliyetlerinin verimliliği arttırmış ve işgücü, malzeme maliyetleri gibi üretim maliyetlerinde önemli ölçülerde düşüş sağlanmıştır.Bu gelişmeler çoğu firma için ortak yaşanmış, firmalar artık üretim maliyetlerini düşürerek birbirlerine rekabet üstünlüğü sağlayamaz hale gelmişlerdir. Maliyetlerin düşürülmesi ve rekabet avantajının sağlanabilmesi için sıra artık parça tedariği, ürün depolama ve stok maliyetleri konusunu içeren lojistik maliyetlerine gelmiştir.Tedarik süreçlerinde malzeme tedarik ve malzeme toplama sistemleri karşılaştırılmış ve zincirin bir sonraki aşaması olan depolama konusunda iki farklı yaklaşım, klasik depo yönetimi ve çapraz sevkiyat uygulamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production systems show to many progress after industrial revolution and has developed applications in order to work more efficient by the help of technology. The mass production and built to stock concept which are mostly used in the automotive industries, has changed into lean production and built to order concept as a result of time change and economical crisis. Lots of new technologies like automation systems, robotic system or cnc system has helped the Lean Production System and effected production so that increased the efficinecy which caused decreases on manpower, material or other consumable cost as a result.This progress achieved common for most of the companies, so that they couldn?t compete with each other by decreasing production costs. It is time to deal with other costs like logistics which deals with material supplying, warehousing and stock costs. In order to show the difference, classic material supply and warehousing system are compared with new applications of logistics, milkrun and crossdocking technics.