Enerji dağıtım şebekelerinde harmonik sorunlarının çözümü
Solution of harmonic problems in power distribution network
- Tez No: 232440
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Elektrik enerjisine olan talebin gün geçtikte artması beraberinde güç kalitesi kavramını doğurmuştur. Elektrik enerji sisteminin ve bu sisteme bağlanan yüklerin arızasız ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için gerekli koşullardan biri de dalga şeklinin sinüsoidal olmasıdır. Ancak sisteme bağlanan bazı elemanların lineer olmayan akım-gerilim karakteristikleri sistemde istenmeyen harmoniklerin doğmasına neden olur.Güç sistemindeki elemanların zarar görmesine, güç kayıplarının artmasına, dolayısıyla ekonomik kayıplara neden olan harmonikleri filtrelemek için kullanılan en güncel yöntem aktif güç filtreleridir. Aktif güç filtreleri; şebekedeki harmoniklerin elde edilmesi ve şebekeye zıt fazda enjekte edilmesi esasına dayanır.Bu çalışmada elektrik şebekelerinde lineer olmayan yüklerden kaynaklanan harmonikleri filtrelemek amacıyla literatürde var olan aktif güç filtreleri için referans işaretler olan şebekedeki akım veya gerilimlerin harmoniklerini elde etmemizi sağlayan bir devre önerilmiştir. Bu devrede kullanılmak üzere sinüs çıkış distorsiyonu çok küçük olan ve referans işaretinin yalnız fazını ve frekansını değil aynı zamanda genliğini de izleyen bir faz kilitli çevrim devresi tasarlanmıştır. Faz kilitli çevrim ile üretilen temel bileşen şebeke işaretinden çıkarılarak harmonikler elde edilmiştir. Yapılan deneylerle harmonikli işaretlerin temel bileşeni ve harmonik bileşenlerin birbirinden ayrılmaları başarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing demand of electrical energy has been caused by power quality concept. One of the required conditions for safely operating electric power system and connected loads is sinusoidal waveform. However, nonlinear characteristic of loads causes undesired harmonics.The active power filters are current method for reducing the harmonics that causes technical and economic problems in power systems. Obtaining current or voltage harmonics called reference signals and injecting produced harmonics to power system are steps of operating active power filters.In this study, the circuit obtaining harmonics caused by nonlinear loads, is proposed. This circuit is an alternative method of reference signal estimation technique used in active power filter technology. Firstly, Phase Locked Loop (PLL) which has a low distortion sine wave output has been designed in this study. This PLL can follow not only phase of reference signal but also amplitude of input signal. Then harmonics have been obtained by subtracting produced fundamental component with PLL from distorted signal. In experimental studies, fundamental and harmonics components of distorted signals have been successfully seperated.