İskenderun Körfezi yüzey suyundaki fitoplanktonun kalitatif yönden incelenmesi
Qualitative investigations on phytoplankton species in the surface water in the Iskenderun Bay
- Tez No: 232439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İskenderun Körfezi'nde var olan fitoplankton türleri ile bunların üzerine etkili olan kimi ortam koşullarının saptanması amacıyla örnekler, 2005 yılının Kasım ve 2006 yılının Haziran aylarında, 9 istasyondan bir plankton kepçesiyle, horizontal çekimler yapılarak elde edilmiştir. Plankton örneklerinin incelenmesi sonucunda, 3 sınıfa ait 95 tür saptanmıştır. 13 türün İskenderun Körfezi için, bunlardan birinin de (Navicula transitans Cleve, 1883) Türkiye denizleri için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Tür kompozisyonunun büyük çoğunluğunu dinoflagellatlar oluşturmuş (53.7%) ve bunu diyatomlar izlemiştir (45.3%). Belirlenen türlerin büyük çoğunluğu, önceki çalışmalarda Doğu Akdeniz'den rapor edilen fitoplanktonik alg türleriyle benzerlik göstermiştir. Bu türler neritik, oseanik, ılıman ve subtropik iklim türleridir. Çalışmada belirlenen 18 potansiyel zararlı alg türünden üçünün toksik türler olduğu saptanmıştır. Deniz suyunun sıcaklık (20.2-28.7 ºC), tuzluluk (31.0-39.6?) ve çözünmüş oksijen (7.21-8.60 mg/L) gibi fiziko-kimyasal özellikleri de her örnekleme döneminde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to determine the phytoplankton species in the İskenderun Bay and the environmental factors that affect the distributions of the species, samples were collected horizontally with a plankton net at 9 stations between November 2005 and June 2006. From the examination of the samples, 95 phytoplankton species belonging to 3 classes were identified. 13 species were new records for İskenderun Bay, one (Navicula transitans Cleve, 1883) of them was a new report for all the Turkish seas. Dinoflagellates represented the majority of the species composition (53.7%), followed by diatoms (45.3%). Most of the species identified in this study consist of phytoplanktonic algae reported in the Eastern Mediterranean earlier. These species were neritic, oceanic, temperate and subtropic. In this study, 18 species were potentially harmful algal species, 3 of which were toxic. Primary hydrographic conditions, such as temperature (20.2-28.7 ºC), salinity (31.0-39.6?) and dissolved oxygen (7.21-8.60 mg/L), were recorded on each sampling occasion.