An end-to-end QoS architecture for all-IP 4G mobile networks
Tamamı IP tabanlı 4. nesil ağlarda uçtan uca servis kalitesi mimarisi
  1. Tez No: 232464
  2. Yazar: ALİ AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dördüncü Nesil Ağlar, yüksek kalitede ve güvenli, tamamı IP tabanlı entegre bir sistem oluşturmak için sabit ve kablosuz ağ teknolojilerinin birlikte kullanılması olarak tanımlanabilir. Entegre sistem olan bu ağlarda, kendisinden önceki sistemlerdekine benzer uçtan uca servis kalitesini sağlamak zorlu bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu tezde, uçtan uca servis kalitesi sağlayan, tamamı IP tabanlı yeni nesil kablosuz ağ mimarisi sunulmaktadır. `Frekans Değişimli Ortogonal Frekans Bölümlü Çoklama' tabanlı fiziksel katman üzerinde çalışan paket tabanlı `Ortam Erişim Kontrol' katmanı dizayn edilmiştir. önerilen `Ortam Erişim Kontrol' katmanında , IEEE 802.20 spesifikasyonuna Qualcomm tarafından teklif edilen yapı temel alınmıştır. Uçtan uca servis kalitesini sağlamak için, mimarinin omurgasında `Çoklu Protokol Etiket Anahtarmala' ve `Çoklu Protokol Etiket Anahtarmala'nın `DiffServ' desteği kullanılmıştır. IP katmanının servis kalite parametreleri, önerilen paket tabanlı radyo aryüzüne entegre edilerek, radyo arayüzünü de içeren uçtan uca servis kalitesi sağlanmıştır.Yeni `Ortam Erişim Kontrol' katmanını kullanan, `Kablosuz Erişim Yönlendiricisi' ve `Mobil Ekipman' olarak adlandırılan iki yeni ekipman tanıtılmıştır. `Kablosuz Erişim Yönlendiricisi', omurgaya `Çoklu Protokol Etiket Anahtarmala' mimarisinde bulunan standard `Etiket Köşe Yönlendiricisi' ile entegre edilmiştir. Mimari, `OPNET Modeler' similasyon araci ile `Mobil Ekipman'ların hissettikleri servis kalitesini analiz etmek için simüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fourth Generation (4G) Networks can be defined as the convergence of wired and wireless network technologies and formation of all-IP based integrated system with premium quality and high security. As an integrated system, providing end-to-end Quality of Service (QoS) similar to legacy networks has been a challenging issue in such a network.In this thesis, an all-IP next generation wireless network architecture that supports end-to-end QoS is presented. A new packet based Medium Access Control (MAC) layer, which runs on top of Frequency Hopping Orthogonal Frequency Division Multiple Access (FH-OFDMA) based physical layer is designed and implemented. The proposed MAC layer is based on one of the promising proposals to IEEE 802.20 by Qualcomm. Multi Protocol Label Switching (MPLS) and DiffServ support of MPLS is utilized at the backbone of the architecture to provide end-to-end QoS. By integrating Internet Protocol (IP) Layer QoS parameters to proposed packet-based air interface, end-to-end QoS including the air interface is provided.Two new nodes, Wireless Access Router (WAR) and Mobile Node (MN), which implement the new MAC layer, are introduced. WAR is integrated to the backbone via standard Label Edge Router (LER) of MPLS architecture. The architecture is implemented with OPNET Modeler[3] simulation tool to analyze the QoS perception of MNs within the architecture.