Efficient simulations in finance
Verimli finansal simülasyonlar
  1. Tez No: 232465
  2. Yazar: HALİS SAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Basel komitesinin düzenlemeleri finansal enstitüler için zor bir iş olan kredi portföy riskinin hesaplanmasını zorunlu kılar. Son yıllarda bir çok model ve Monte Carlo simülasyonunu kullanan metodlar geliştirilmiştir. Bu modellerin çoğunda yükümlüler arası korrelasyonu sağlamak için faktörler kullanılır. Biz çok-faktörlü normalliğin kabul edildiği normal kapula modeli üzerinde yoğunlaşırız. Gerçekci kredi potföy modelleri için riskteki değer (VaR) ve beklenen kuyruk kaybı (ES) hesaplanması kompleks bir iştir, çünkü; (i) portföy içinde bağımlılık vardır; (ii) kuyruk kayıp olasılıklarını ve şartlı beklentileri çoklu noktalarda aynı anda verebilecek verimli bir metoda gereksinim duyulur. Bu yüzden Monte Carlo simülasyonu önemli örnekleme (IS) gibi varyasyon azaltma teknikleri ile geliştirilmelidir. Bağımsız ve küçük guruplara bölünebilen yükümlülerden oluşan kredi portföyleri için en iyi IS olasılıkları hesaplanır ve bunlar“en iyi asimtotik”olasılıklarla karşılaştırılır. Daha sonra standart kredi portföyleri için kuyruk kayıp olasılıklarını ve şartlı beklentileri simüle edecek yeni bir metod geliştirilir. Yeni metod normal kopula kapsamındaki bağımlı yükümlüler için IS'in geometrik kısa yolu kullananan içsel replikasyonlarla birleşimidir. Numeriksel sonuçlar, yeni metodun tek bir x ve VaR değeri için standart simülasyondan daha iyi olduğunu ortaya koyar. Buna ek olarak, tek bir simülasyonda birden fazla x ve VaR değerleri için kuyruk kayıp olasılıklarının ve şartlı beklentilerinin hesaplanmasında iki-aşamalı IS'den açık bir şekilde daha iyidir. Daha sonra, gerçekçi kredi portföyleri üzerinde sadece sistematik risk faktörlerinin ortalamasını arttıran dışsal IS stratejileri incelenir. En sonunda, standart t istatistiğiyle karşılaştırıldığında Peter Hall'un yamukluk düzeltme metodunun güven aralığı oluşturulmasında kolay ve daha kesin bir alternatif olduğu gösterilir.
Özet (Çeviri)
Measuring the risk of a credit portfolio is a challenge for financial institutions because of the regulations brought by the Basel Committee. In recent years lots of models and state-of-the-art methods, which utilize Monte Carlo simulation, were proposed to solve this problem. In most of the models factors are used to account for the correlations between obligors. We concentrate on the the normal copula model, which assumes multivariate normality of the factors. Computation of value at risk VaR and expected shortfall (ES for realistic credit portfolio models is subtle, since, (i) there is dependency throughout the portfolio; (ii) an efficient method is required to compute tail loss probabilities and conditional expectations at multiple points simultaneously. This is why Monte Carlo simulation must be improved by variance reduction techniques such as importance sampling (IS). Optimal IS probabilities are computed and compared with the“asymptotically optimal”probabilities for credit portfolios consisting of groups of independent obligors. Then, a new method is developed for simulating tail loss probabilities and conditional expectations for a standard credit risk portfolio. The new method is an integration of IS with inner replications using geometric shortcut for dependent obligors in a normal copula framework. Numerical results show that the new method is better than naive simulation for computing tail loss probabilities and conditional expectations at a single x and VaR value. Furthermore, it is clearly better than two-step IS in a single simulation to compute tail loss probabilities and conditional expectations at multiple x and VaR values. Then, the performance of outer IS strategies, which consider only shifting the mean of the systematic risk factors of realistic credit risk portfolios are evaluated. Finally, it is shown that compared to the standard t statistic a skewness-correction method of Peter Hall is a simple and more accurate alternative for constructing confidence intervals.