Kamu özel sektör ortaklığında sağlık işletmelerinde proje finansmanı alternatifinin analizi: Türkiye uygulaması
Analysis of project finance alternative in healthcare enterprises in public private partnership: Turkey application
- Tez No: 925797
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Riskin kamudan özel sektöre aktarılması yoluyla uzun vadeli değer yaratmayı hedefleyen Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) programı, altyapı geliştirme ihtiyaçlarının artışı ve kamu mali bütçesindeki daralmalar arasında oluşan boşluğu doldurmak için dünya çapında etkili bir araç olarak kullanılmaktadır. Proje finansmanında (PF) başarı, risklerin doğru tespit edilmesine bağlıdır. Bu çalışmada, proje finansmanı çerçevesinde sağlık işletmelerinin KÖO sürecinde oluşan riskleri ve etkinliğini ölçmek amaçlanmıştır. Kamu veya özel kesim ortaklığı ile yapılacak hastane yatırımlarının ekonomik ve finansal fizibilitesi, iktisat, finans ve istatistiksel teknikler kullanılarak değerlendirilmiş ve yatırımcılara daha bütünsel karar destek modelleri geliştirilmiştir. Kamu özel ortaklığı (KÖO)'nin etkinliği, çeşitli senaryolarla ele alınmıştır. Bu süreçte, halka açık sağlık işletmelerinin mali raporları ve yıllık faaliyet raporlarından elde edilen verilerle bir finansal ve ekonomik veri tablosu oluşturulmuş, bunun üzerinden çeşitli parametrelerin değiştirilmesiyle ortaya çıkan mali ve operasyonel sonuçlar test edilmiştir. Finansal değerlendirme de Net Nakit Akışı, İVO, NBD, Geri ödeme süresi, monte carlo simülasyonları gerçekleştirilmiştir. 2023-2034 yılları arasında sağlık tesisinin finansal performans ve mali yapı projeksiyonu oluşturularak incelenmiştir. Net satışlar, 2023'te 104.296.500 $'dan 2034'te 152.269.732 $'ye ulaşarak istikrarlı bir artış göstermektedir. Proje maliyeti 115 milyon dolar olan sağlık tesisi, yıllık ortalama 11-14 milyon dolarlık nakit akışlarıyla ve %9'luk sermaye maliyeti ile pozitif bir net bugünkü değer (NBD/52.658.979) ve yüksek bir iç verim oranı (İVO/%14) sergilemektedir. Monte Carlo simülasyonu sonucu elde edilen NBD dağılımına bakıldığında; ortalama 59.699.037,42 $'dır. Bu göstergeler, yatırımın geri dönüşünün güçlü olduğunu ve projenin karlılığının yüksek olduğunu göstermektedir Geri ödeme süresi yaklaşık 11 yıl olup, makul bir süre olarak değerlendirilebilir. KÖO modeli ile yatırım ve operasyonel riskler özel sektörle paylaşılmakta ve bu, kamunun finansal risklerini ve finansman yükünü azaltarak kamu açısından daha avantajlı daha verimli bir proje yönetimi sağlayacaktır. Kamunun sağlık hizmetlerini maliyet minimizasyonu anlayışıyla sunması ve finansal kâr odaklı bir amaç gütmemesi,bu işbirliğini daha da mümkün hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Public Private Partnership (PPP) program, which aims to create long-term value by transferring risk from the public to the private sector, is used globally as an effective tool to bridge the gap between growing infrastructure development needs and shrinking public fiscal budgets. Success in project finance (PF) depends on the correct identification of risks. This study aims to measure the risks and effectiveness of healthcare enterprises in the PPP process within the framework of project finance. The economic and financial feasibility of hospital investments to be made with public or private sector partnership is evaluated using economics, finance and statistical techniques and more holistic decision support models are developed for investors. The effectiveness of public-private partnerships (PPPs) is analyzed under various scenarios. In this process, a financial and economic data table was created with the data obtained from the financial reports and annual activity reports of publicly traded health enterprises, and the financial and operational results that emerged by changing various parameters were tested. Net Cash Flow, IVO, NPV, payback period, monte carlo simulations were performed in the financial evaluation. The financial performance and financial structure projection of the health facility between 2023 and 2034 was created and analyzed. Net sales show a steady increase from $104,296,500 in 2023 to $152,269,732 in 2034. With a project cost of $115 million, the health facility exhibits a positive net present value (NPV/52,658,979) and a high internal rate of return (IRR/14%) with average annual cash flows of $11-14 million and a cost of capital of 9%. Looking at the NPV distribution obtained as a result of Monte Carlo simulation; the average is $59,699,037.42. These indicators show that the return on investment is strong and the profitability of the project is high. The payback period is approximately 11 years, which can be considered a reasonable period. With the PPP model, investment and operational risks are shared with the private sector and this will reduce the financial risks and financing burden of the public sector and provide a more advantageous and efficient project management for the public sector. Providing public health services with a cost-minimization approach and not pursuing a financial profit-oriented goal should make this cooperation even more possible.